Gdy szpital staje się domem, szczególnie mocno wyczekuje się momentów odskoczni od niełatwej codzienności... W takiej sytuacji są mali pacjenci oddziałów onkologicznych. I właśnie z myślą o nich organizowana jest akcja Paczka na Gwiazdkę: dzieci na oddziałach onkologicznych piszą listy do Świętego Mikołaja, a każdy z nas może taki list przeczytać i... wcielić się w rolę brodatego Świętego!

Pomysł zrodził się w 2014 roku. Początkowo organizatorzy zbierali upominki wśród znajomych: w pierwszym roku akcji udało się przygotować i przekazać dzieciom około 40 paczek. Rok później inicjatywa przybrała obecny charakter: dzieci pisały listy do Mikołaja, a organizatorzy szukali osób chętnych do zrealizowania dziecięcych marzeń. Drugi rok akcji to ponad 100 paczek, a rok 2017 - już około 400!

POSŁUCHAJ ROZMOWY Z JUSTYNĄ KOŁOS Z AKCJI PACZKA NA GWIAZDKĘ

Paczka na Gwiazdkę. O czym marzą mali pacjencji?

Dzieci się niczym nie różnią, te zdrowe i te chore. Mają marzenia, czasem takie prozaiczne, a czasami marzą sobie po prostu, żeby był śnieg i żeby mogły na niego wyjść. To nie jest materialna rzecz, ale to pokazuje, że czekają na coś. Tak samo jak każde dziecko, tak samo jak każdy dorosły. (Każdy maluch) ma poważne marzenia, chciałby kimś zostać, ale czasami jedna maskotka z ulubionej bajki jest wystarczająca, bo on ma już uśmiech, ma już radość, ma swojego nowego przyjaciela - mówi Justyna Kołos z akcji Paczka na Gwiazdkę.

Dzieci marzą też oczywiście o zdrowiu. Tego darczyńcy nie mogą zapewnić - ale mogą pomóc w zakupie sprzętu i innych potrzebnych rzeczy. W 2017 roku w ramach inicjatywy udało się zebrać około 90 tysięcy złotych na zakup foteli rozkładanych dla rodziców na oddział onkologiczny w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie.

Jak zostać św. Mikołajem?

W tym roku Paczkę na Gwiazdkę dostaną dzieci z oddziałów onkologicznych i neurochirurgicznych ze szpitali dziecięcych w Krakowie, Rzeszowie, Warszawie, Katowicach i Zabrzu.

W akcji można wziąć udział na kilka sposobów:

1) Spełnić marzenie dziecka z listu opublikowanego na www.listydom.pl

2) Samemu przygotować paczkę, która zostanie przekazana dziecku, które nie napisało listu.

3) Wesprzeć zbiórkę na potrzebne wyposażenie i sprzęty: znajdziecie ją TUTAJ >>>>

4) Zakupić jedną z cegiełek.

5) Wziąć udział w licytacji na stronie wydarzenia na Facebooku.

6) Zasponsorować worki na prezenty.

Finał akcji planowany jest na 19 i 20 grudnia. W tych dniach do wspomnianych szpitali zawitają ekipy ze Świętymi Mikołajami, które wręczą dzieciom prezenty.

Dlaczego warto zostać św. Mikołajem?

Najprościej organizatorzy wyjaśniają to w taki sposób, że robiąc naprawdę niewiele, możemy w oczach dziecka zrobić bardzo dużo.

Jedna z tegorocznych organizatorek zaczynała od przygotowania własnej paczki. Doskonale pamięta, że przygotowywała podarunek dla chłopczyka, który marzył o klockach lego. Gdy oglądała później zdjęcia z akcji, nie wiedziała, którego chorego obdarowała, ale poczuła, że udało jej się zrobić coś wyjątkowego.

Poczułam, że naprawdę warto. Poczułam, jak fajnie być św. Mikołajem - wspomina dzisiaj Justyna Kołos.

Marlena Chudzio

(nm, e)