Matematyka, historia, chemia, a do wszystkiego zeszyt, ćwiczenia i podręcznik - w sumie prawie 6,5 kilograma. Tyle waży szkolny tornister gimnazjalisty. Sprawdził to nasz reporter Kuba Kaługa, który w porannym pakowaniu towarzyszył Martynie - uczennicy jednego z gdyńskich gimnazjów. W Faktach RMF FM i na RMF24.pl przez cały dzień będziemy dziś sprawdzać, ile uczniowie muszą codziennie brać na plecy.

Oprócz matematyki, historii i chemii Martyna musi spakować także podręczniki, zeszyty i ćwiczenia do języka polskiego, fizyki i muzyki. To jednak nie koniec - plan lekcji jest nieubłagany i na czwartek przewidział również zajęcia na basenie. Uczennica musi więc zabrać ze sobą dodatkowo osobną torbę na strój, ręcznik i kosmetyki.

Dziecko po prostu powinno mieć samochód, żeby to wszystko wozić do szkoły - mówi mama Martyny. Przyznaje, że często słyszy od córki narzekania na bolący kręgosłup i ciężki plecak. A zimą tornister będzie jeszcze cięższy, bo trzeba zmieścić w nim także obowiązkowe zmienne obuwie.

Pokolenie skrzywionych kręgosłupów

Ciężki tornister oznacza poważne wady postawy - ostrzegają ortopedzi. Zazwyczaj dzieci są narażone na boczne skrzywienia kręgosłupa, czyli skoliozę, zmiany przeciążeniowe w stawach kolanowych, kręgosłupa, skokowych.

Do leczenia takich zespołów bólowych, szczególnie u małych dzieci, zaleca się gimnastykę korekcyjną, pływanie na basenie przynajmniej dwa razy w tygodniu i odciążanie tych kręgosłupów od tych ciężkich tornistrów - przyznaje dr Jacek Redko w rozmowie z reporterką RMF FM.

Co możemy zrobić, by tornistry były lżejsze:

1) kupować zeszyty w cienkich okładkach, najlepiej 32-kartkowe;
2) zainwestować w dobry plecak lub tornister; powinien być dobrze usztywniony i odpowiednio wyprofilowany;
3) lżejsze butelki z napojami - plastikowe, a nie szklane;
4) obuwie na zmianę, stój na lekcję WF wkładamy do worka, a dzieci powinny go nosić w ręce
5) rodzice powinni kontrolować tornistry - zwłaszcza młodszych dzieci, które do szkoły zabierają ciężkie gry i zabawki.

WHO reguluje dopuszczalny ciężar plecaka

Zgodnie z normami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) ciężar na plecach ucznia nie powinien przekraczać 10 proc. wagi dziecka. Tymczasem badanie Państwowej Inspekcji Sanitarnej wykazało, że 44 proc. uczniów z miasta i 38 proc. mieszkających na wsi ma za ciężkie tornistry. U wielu dodatkowe kilogramy na plecach wywołują wady postaw.

Zobacz zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego w sprawie tornistrów szkolnych

Najlepszym rozwiązaniem tego problemu byłoby oczywiście zmniejszenie liczby rzeczy potrzebnych uczniowi w szkole. Niestety to często okazuje się niemożliwe. Warto więc zadbać przynajmniej o odpowiedni plecak. Przy zakupie należy zwrócić szczególna uwagę na krajowe lub międzynarodowe certyfikaty - np. wydawane przez ACA (American Chiropractic Association), które gwarantują, że plecak został stworzony z troską o postawę i zdrowie uczniów.

Nieprawidłowo noszony, zbyt ciężki i źle zapakowany plecak to najczęstszy powód bólu pleców u milionów uczniów. Według naukowców z Minnesota Chiropractic Association, codzienne noszenie zbyt ciężkiego tornistra może powodować poważne problemy zdrowotne.

Nasz reporter ważył plecaki uczniów jednej ze szkół w Gdyni. Oto wyniki:

Waga Klasa
2,7 kg 6. klasa podstawówki
4,2 kg 6. klasa podstawówki
3 kg 3. klasa gimnazjum
6,4 kg 3. klasa gimnazjum
6 kg 4. klasa podstawówki
4,5 kg 6. klasa podstawówki
2,1 kg 6. klasa podstawówki
4,1 kg 2. klasa podstawówki
4,3 kg 1. klasa gimnazjum
4,5 kg 2. klasa gimnazjum
5,3 kg 5. klasa podstawówki
4,6 kg 3. klasa podstawówki