Patrzymy na nią i serce pęka z rozpaczy - mówi nam mama 10-letniej Julki Kołodziej z Podłęża niedaleko Niepołomic. Dziewczynka cierpi na niezwykle rzadkie schorzenie - nieuleczalne zapalenie mózgu Rasmussena. Chorobę może zahamować kosztowna operacja. Jeśli możecie - pomóżcie Julce.

Życie Julii zmieniło się z dnia na dzień. Chorobę wykryto u niej w styczniu, kiedy wystąpiły u niej pierwsze napady padaczkowe. Wcześniej dziewczynka była okazem zdrowia. Energiczna, uśmiechnięta, skora do zabawy...

Pierwsze ataki padaczki nie zwiastowały tragicznej diagnozy. U Julki stwierdzono zapalenie mózgu Rasmussena. Stan dziewczynki zaczął się gwałtownie pogarszać; dochodzi u niej do postępującego zaniku kory mózgowej. Julka ma już niewładną prawą stronę ciała, pojawiły się problemy z mówieniem.

Julka ma problem z tym, by przypomnieć sobie jak słowo brzmi, ma problem, jak je wyartykułować - tłumaczy mama Julii, pani Katarzyna Kołodziej. A może być znacznie gorzej. Ta choroba kończy się upośledzeniem umysłowym. Niewykluczone, że dziewczynka będzie jeździć na wózku, nie będzie mówić.

Chorobę może zahamować kosztowna operacja i rehabilitacja - trzeba jednak na nią zebrać aż milion złotych!

Bez operacji Julia nie będzie miała żadnego życia. Już w tej chwili nie wychodzi z domu, nawet dojście do toalety sprawia jej kłopoty. Cały czas ma ataki padaczkowe - opowiada mama Julii.

Ponad tydzień temu Julia wraz z rodzicami wyjechała na konsultację do ośrodka w Niemczech. To badania połączone z diagnostyką przedoperacyjną. Jeśli nas zakwalifikują do operacji, zabieg mógłby zostać wykonany jeszcze w lipcu - zaznacza Katarzyna Kołodziej.

Wciąż jednak brakuje bardzo dużo pieniędzy, mimo że mnóstwo ludzi, którzy nam pomagają - dodaje. Codziennie wpływają nowe kwoty. Ale wciąż trzeba zebrać 300-400 tysięcy. Tym bardziej, że chcielibyśmy Julię rehabilitować po operacji. Po takiej operacji porządna rehabilitacja to 2-3 miesiące. A my chcielibyśmy chociaż miesiąc.

Trwa więc walka z czasem i brakiem funduszy na leczenie za granicą. Leki, które są dostępne działają, ale tylko na chwilę. Potem choroba wraca ze zdwojoną siłą. Dlatego wyjazd na leczenie za granicę jest jedyną szansą na lepsze życie.

Zapalenie mózgu Rasmussena to bardzo rzadka, nieuleczalna choroba. Na całym świecie rozpoznano ją u zaledwie kilkuset dzieci.

Środki na leczenie są gromadzone na subkoncie:

CARITAS Archidiecezji Krakowskiej z siedzibą przy ul. M. Ossowskiego 5; 30- 656 Kraków 

58 8589 0006 0000 0011 1197 0001 z dopiskiem " JULIA KOŁODZIEJ "

Możecie także wysłać SMS na numer 72052 wpisując hasło JULKA. Numer będzie działał od 23 czerwca do 23 lipca. 

Koszt to 2,46 zł z VAT - VAT to 0,46 zł