Nie płacisz alimentów? Oddaj prawo jazdy! – to nowy pomysł Starostwa Powiatowego w małopolskim Chrzanowie. Lokalni urzędnicy zamierzają w ten sposób walczyć o poprawę losu rodzin, które nie otrzymują pieniędzy od swoich najbliższych.

W Chrzanowie właśnie rozpoczęto rozsyłanie pierwszych wezwań do osób, które mimo nakazów sądowych nie płacą na dzieci. Jeżeli osoby te nie oddadzą swoich dokumentów, do akcji ma wkroczyć policja. Trzeba szukać różnych pomysłów, żeby ludziom uświadamiać, że robią błąd - mówią chrzanowscy urzędnicy, którzy dodają, że prawa jazdy będą zwracać, gdy tylko długi zalegających z alimentami osób zostaną spłacone.

Tylko czy ktoś, kto latami nie przejmuje się losami rodziny, przejmie się kolejnym wezwaniem z urzędu? Wątpliwości jest jeszcze więcej, ponieważ mnóstwo nieodpowiedzialnych matek i ojców ukrywa się zagranicą, a tam często policja nie może ich odnaleźć nawet na prośbę sądów i prokuratur.

Warto dodać, że ściganie osób uchylających się od płacenia alimentów miała usprawnić likwidacja Funduszu Alimentacyjnego. Jednak jak dotąd, przyniosła ona tylko dalsze zubożenie niepełnych rodzin.