Ma 25 lat i ogromną chęć, żeby zostać najmłodszą Polką, która wspięła się na szczyt Mount Everest. Krakowska studentka Sylwia Bajek planuje ekspedycję na wiosnę. Przygotowania trwają już od kilku tygodni.


Najwyższa góra świata jest miejscem kultowym i wymarzonym dla każdego, kto chodzi po górach. Moja pasja do najwyższych gór narodziła się 5 lat temu. Mój chłopak chce zdobyć Koronę Ziemi, czyli najwyższe szczyty wszystkich kontynentów. Jeśli chce wejść na Everest, nie wyobrażam sobie, że pójdzie tam sam – mówi himalaistka.

Ekspedycja wystartuje w miejscowości Lukla, do której ekipa doleci z Katmandu. Stamtąd trzeba przez 9 dni iść do Everest Base Camp. Tam na wysokości 5334 metrów nad poziomem morza założony zostanie obóz docelowy, a ekipa będzie wychodziła na wyjścia aklimatyzacyjne. 

Atak szczytowy planowany jest na 20 maja.

>>>TUTAJ PRZECZYTACIE WIĘCEJ O EKSPEDYCJI SYLWII BAJEK<<<

Na Mount Evereście dotychczas stanęło zaledwie kilkudziesięciu Polaków, w tym tylko kilkanaście kobiet. W 1978 roku zrobiła to Wanda Rutkiewicz. Miała wówczas 35 lat. Była nie tylko pierwszą Polką, która tego dokonała, ale również pierwszą Europejką i trzecią kobietą na świecie. Najmłodszą dotychczas Polką na szczycie Everestu była Martyna Wojciechowska, w 2006 roku, mając 31 lat.

Aleja Podróżników, Odkrywców i Zdobywców

Chcemy wraz z Wami wybrać najważniejszych polskich podróżników i uhonorować ich dokonania w Alei Podróżników, Odkrywców i Zdobywców. To miejsce przy TAURON Arenie Kraków, gdzie posadzimy specjalne drzewa opatrzone tabliczkami opisującymi sylwetki danych osób oraz ich dokonania. czytaj więcej

W Krakowie przy TAURON Arenie Kraków powstaje Aleja Podróżników, Odkrywców i Zdobywców. To miejsce, gdzie zostaną posadzone specjalne drzewa opatrzone tabliczkami opisującymi sylwetki danych osób oraz ich dokonania. Kto powinien zostać uhonorowany? W tej chwili na liście jest 35 nazwisk. Uhonorować chcemy 30 podróżników. Których? Głosujcie:

Sylwetki wyróżnionych podróżników znajdziecie TUTAJ>>>

Możecie wesprzeć projekt finansowo. Jak to zrobić - sprawdźcie TUTAJ>>>


(mpw)