Centralne Biuro Śledcze Policji na polecenie prokuratury zatrzymało byłego wójta Ostrowic w Zachodniopomorskiem - dowiedziała się Aneta Łuczkowska. Ostrowice to najbardziej zadłużona gmina w Polsce. Jej wójt stracił stanowisko właśnie za doprowadzenie do fatalnej sytuacji finansowej. Teraz usłyszał też za to prokuratorskie zarzuty.

Śledztwo w sprawie fatalnej sytuacji finansowej w Ostrowicach toczy się w prokuraturze od lutego. Teraz do prokuratury dotarła zamówiona opinia biegłych. Po jej analizie prokurator zdecydował się na zatrzymanie i przedstawienie zarzutów byłemu wójtowi oraz byłej skarbniczce gminy. Były wójt Wacław M. usłyszał zarzuty za wyrządzenie gminie szkody znacznych rozmiarów. Prokurator zarzucił mu niedopełnienie obowiązków i złe gospodarowanie majątkiem gminy. Była skarbniczka Krystyna K. odpowie też za nierzetelne prowadzenie dokumentacji księgowej. W dokumentach był taki bałagan, że urzędnicy sami nie wiedzieli, ile długów ma gmina. Skrupulatnie policzył to za nich prokurator, który wyrządzoną gminie szkodę oszacował na 34 256 273 zł.

Wacław M. został odwołany ze stanowiska i niespełna miesiąc temu zastąpiony przez wyznaczonego przez premier Beatę Szydło komisarza. Na początku lutego zachodniopomorski wojewoda złożył do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez władze najbardziej zadłużonych gmin. Prokuratura Okręgowa z Koszalina prowadzi śledztwo także w sprawie gminy Białogard. Z kolei Prokuratura Okręgowa w Szczecinie bada to samo w odniesieniu do Przybiernowa, Bielic, Brojców i Rewala.  

Dług Ostrowic przekracza obecnie 33 miliony złotych, to trzykrotność rocznych dochodów gminy. Jeśli sytuacji finansowej nie uda się wyprostować komisarzowi, gmina zostanie zlikwidowana i wcielona do gmin ościennych.

(mpw/mn)