IMGW we wtorek po południu wydało ostrzeżenie pierwszego stopnia przed burzami z gradem oraz silnym deszczem w województwach: podkarpackim, lubelskim, mazowieckim, łódzkim, świętokrzyskim, wielkopolskim i dolnośląskim.

Jak podaje IMGW, intensywne deszcze będą występowały na terenie wszystkich wspomnianych siedmiu województw. Wysokość opadów może wynieść do 45 mm.

W województwach: wielkopolskim, łódzkim, mazowieckim, świętokrzyskim, lubelskim i podkarpackim mogą wystąpić również burze z porywami wiatru do 65 km/h.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że należy spodziewać się warunków sprzyjających wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Zaleca się śledzenie komunikatów pogodowych.

Hydrologiczne ostrzeżenia drugiego i trzeciego stopnia


Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia trzeciego stopnia w związku z podniesionym poziomem wód Sanu i Wisły od ujścia Sanu, dotyczą one północno-wschodniego Podkarpacia i południowej Lubelszczyzny. Ponadto obowiązuje alert drugiego stopnia w części województw: dolnośląskiego, lubuskiego, wielkopolskiego, śląskiego i opolskiego.

Wody rzeki San wzbierają na większości jej długości powyżej stanów alarmowych. Trzeci stopień ostrzeżeń hydrologicznych IMGW obowiązuje również na Wiśle od ujścia Sanu po ujście Kamiennej.

Z kolei ostrzeżenia drugiego stopnia obowiązują na odcinku Wisły od ujścia Kamiennej do Dęblina. Wody wzbierają powyżej stanów ostrzegawczych również na Odrze od ujścia Baryczy, a także w województwach: dolnośląskim, śląskim i opolskim.

Ostrzeżenie trzeciego stopnia oznacza, że stany wody - obserwowane lub prognozowane - układają się w strefie powyżej stanów alarmowych. Drugi stopień oznacza, że stany wody układają się w strefie powyżej stanów ostrzegawczych, ale poniżej alarmowych.