Burza piaskowa, która nadciągnęła nad Europę, jest największa od kilku lat. Widać ją nawet nad zdjęciach NASA. Jak pisze Onet, wczorajsze zawieje piaskowe nie były jednak związane z pyłem znad Sahary. Ten ma dotrzeć do Polski dziś.

Wiatr nad Saharą unosi tony pyłu, który przemieszcza się nad Europę. Dzisiaj znajdzie się także nad Polską.

Już wczoraj w Polsce centralnej i północnej były zawieje piaskowe. Widać go na zdjęciach satelitarnych opublikowanych przez NASA. Jak zauważa Onet, nie był to jeszcze pył znad Sahary, lecz piasek zawiewany przez wichury z pól.

Dziś Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie przed silnym wiatrem dla północno-wschodniej części kraju.

Alerty pierwszego stopnia RCB (najniższego w trzystopniowej skali) obowiązują na Pomorzu, Warmii i Mazurach, na Podlasiu oraz w północnych powiatach województw: mazowieckiego i kujawsko-pomorskiego.

Pył saharyjski jest uciążliwy, ponieważ będzie osadzać się m.in. na samochodach czy oknach. Da się we znaki alergikom - kaszel, łzawiące oczy. Początkowo pojawi się na południu Polski, a w ciągu kolejnego dnia obejmie cały kraj.