Dwa budynki o 15 kondygnacjach z elewacją, która kolorem nawiązuje do dawnych fabryk z czerwonej cegły - tak ma wyglądać Brama Miasta, która będzie symbolicznym przejściem do Nowego Centrum Łodzi. Obiekty będą miały 40 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni. Pracę znajdą tam nawet 4 tysiące specjalistów.

U podnóża budynków zaplanowano otwarty plac, miejskie kawiarnie, ogólnodostępne wi-fi, zieleń i małą architekturę.

Zjazd do parkingu nakryty jest trybuną pewnego rodzaju, to miejsce, gdzie można spokojnie odpoczywać - mówi Przemo Łukasik, architekt ze studia medusa group, które zaprojektowało Bramę Miasta. Pracownicy z tej części Łodzi będą w tym miejscu mogli spędzić przerwę na kawę, ale też to będzie odpowiednia przestrzeń do zorganizowania kina plenerowego. To nie będzie ogród czy park, ale miejsce, w którym ludzie będą mogli przystanąć, zaparkować sobie rower, pójść na kawę, usiąść na trybunie czy ławkach i trochę odsunąć się od tramwajów przejeżdżających ul. Kilińskiego - opowiada.

Elewacje budynków pokryte zostaną charakterystycznym rdzawym kortenem, a patio będzie ceglane. To nawiązanie do estetyki fabrycznych tradycji Łodzi.

Inwestycję uzupełni 230 miejsc parkingowych i około 200 miejsc rowerowych w samym kompleksie.

Brama Miasta stanie naprzeciwko nowego podziemnego dworca Łódź Fabryczna. Pierwsze prace rozpoczną się w ciągu najbliższych kilku tygodni, a budowa zajmie 2 lata. Inwestorem jest Skanska.

(mal, e)