Boże Narodzenie to drugie co do ważności święto dla chrześcijan – upamiętnia przyjście Jezusa Chrystusa na świat. W które świąteczne dni katolik powinien uczestniczyć w mszy?

Mimo, że dopiero Boże Narodzenie, czyli 25 grudnia jest dniem wolnym od pracy, to katolicy swoje świętowanie zaczynają już dzień wcześniej - w Wigilię.

24 grudnia nie jest dniem, w którym katolicy są zobowiązani do uczestnictwa w mszy. Dni nakazane określa Kodeks Prawa Kanonicznego:

"Niedziela, w czasie której jest czczona tajemnica paschalna, na podstawie tradycji apostolskiej winna być obchodzona w całym Kościele jako najdawniejszy dzień świąteczny nakazany. Ponadto należy obchodzić dni Narodzenia Pana naszego Jezusa Chrystusa, Objawienia Pańskiego, Wniebowstąpienia oraz Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, Świętej Bożej Rodzicielki Maryi, Jej Niepokalanego Poczęcia i Wniebowzięcia, Świętego Józefa, Świętych Apostołów Piotra i Pawła, wreszcie Wszystkich Świętych" - czytamy.

Boże Narodzenie: Czy wystarczy być tylko na pasterce?

W Boże Narodzenie katolicy kończą okres Adwentu i rozpoczynają świętowanie narodzenia Jezusa Chrystusa. Przez to 25 grudnia mają oni obowiązek uczestnictwa w Eucharystii. Dla tych, którzy będą na wieczornej pasterce, ten obowiązek będzie spełniony.

W drugi dzień świąt, czyli 26 grudnia nie a obowiązku uczestniczenia w mszy świętej, chociaż w tej sprawie wypowiedzieli się polscy biskupi:

"Chociaż takie uroczystości i święta, jak: Niepokalane Poczęcie, świętego Józefa, świętych Apostołów Piotra i Pawła, Matki Bożej Gromnicznej, Poniedziałek Wielkanocny, święto Najświętszej Maryi Panny, Matki Kościoła (poniedziałek do Zesłaniu Ducha Świętego), świętego Szczepana, nie są świętami nakazanymi, to jednak zachęcamy wiernych, by zgodnie z wieloletnią tradycją brali wtedy udział w liturgii. Księży zaś, którzy w te dni nie mają obowiązku aplikacji Mszy za parafian, prosimy, by przez dogodny porządek nabożeństw, ułatwiali parafianom udział w Eucharystii" - piszą polscy hierarchowie.