Boże Narodzenie to drugie co do ważności święto dla katolików – upamiętnia przyjście Jezusa Chrystusa na świat. W które świąteczne dni każdy katolik powinien uczestniczyć w mszy?

Katolicy swoje świętowanie zaczynają już wieczorem, 24 grudnia - w wigilię Bożego Narodzenia. Mimo, że jest to wyjątkowy dzień w kalendarzu, to nie trzeba w nim uczestniczyć w mszy świętej.

Dni nakazane określa Kodeks Prawa Kanonicznego. Według niego, każdy katolik powinien być w kościele w każdą niedzielę, oraz w 6 innych dni:

- Boże Narodzenie (25 grudnia)

- Objawienie Pańskie (6 stycznia)

- Wniebowstąpienie (W Polsce święto jest obchodzone w VII niedzielę Wielkanocną)

- Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa (tzw. Boże Ciało)

- Świętej Bożej Rodzicielki Maryi (1 stycznia)

- Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia)

- Wszystkich Świętych (1 listopada)

Boże Narodzenie: Czy wystarczy być tylko na pasterce?

W Boże Narodzenie katolicy kończą okres Adwentu i rozpoczynają świętowanie narodzenia Jezusa Chrystusa. Przez to 25 grudnia mają oni obowiązek uczestnictwa w Eucharystii. Dla tych, którzy będą na wieczornej pasterce, ten obowiązek będzie spełniony.

W drugi dzień świąt, czyli 26 grudnia nie a obowiązku uczestniczenia w mszy świętej, chociaż do tego zachęcają polscy biskupi:

"Chociaż takie uroczystości i święta, jak: Niepokalane Poczęcie, świętego Józefa, świętych Apostołów Piotra i Pawła, Matki Bożej Gromnicznej, Poniedziałek Wielkanocny, święto Najświętszej Maryi Panny, Matki Kościoła (poniedziałek do Zesłaniu Ducha Świętego), świętego Szczepana, nie są świętami nakazanymi, to jednak zachęcamy wiernych, by zgodnie z wieloletnią tradycją brali wtedy udział w liturgii. Księży zaś, którzy w te dni nie mają obowiązku aplikacji Mszy za parafian, prosimy, by przez dogodny porządek nabożeństw, ułatwiali parafianom udział w Eucharystii" - piszą polscy hierarchowie.

ZOBACZ: Jaka Wigilia, taki cały rok? Lista wigilijnych przesądów