Pod specjalną eskortą trafił do Polski 76-letni Wojciech K. podejrzany o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą. Jej członkowie mogli przemycić kilkadziesiąt ton haszyszu i kokainy, których wartość przekracza 320 milionów złotych. Zatrzymany w Czarnogórze mężczyzna był ścigany Europejskim Nakazem Aresztowania i listem gończym. Do tej pory w sprawie zatrzymano 14 podejrzanych.

Sprawą grupy przestępczej zajmującej się przemytem haszyszu z Maroka oraz kokainy z Ameryki Południowej policjanci z CBŚP w Gorzowie Wielkopolskim zajmowali się od kilku lat. Narkotyki trafiały w pierwszej kolejności do Hiszpanii, potem do Polski, Belgii, Wielkiej Brytanii i krajów skandynawskich.

Śledczy ustalili, że mafią narkotykową kieruje Wojciech K. Od sierpnia ubiegłego roku mężczyzna był poszukiwany na podstawie międzynarodowego listu gończego, Europejskiego Nakazu Aresztowania oraz listu gończego. 

Przez kilka miesięcy był nieuchwytny. Do marca - wówczas został zatrzymany w Czarnogórze w miejscowości Budva. W zatrzymaniu pomogli policjanci z Czarnogóry, z Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji i Europolu.

Grupa przestępcza, którą kierował 76-latek działała od 2004 do 2016 roku. 

W tym czasie jej członkom udało się przemycić ponad 20 ton haszyszu oraz ok. 1,5 tony kokainy.

Dotychczas w sprawie zatrzymano 14 podejrzanych. Wszyscy usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, wprowadzania do obrotu znacznych ilości narkotyków oraz prania pieniędzy.

Śledczy zabezpieczyli też mienie należące do podejrzanych. Są to m.in. pieniądze, luksusowe apartamenty, łodzie oraz samochody znajdujące się na terenie Hiszpanii i Polski. 

(ł)