​Co najmniej 20 milionów złotych stracił Skarb Państwa na działalności grupy przestępczej, która na wielką skalę odbarwiała olej opałowy. Podczas wielkiej akcji funkcjonariuszy CBŚP oraz Krajowej Administracji Skarbowej w kilku województwach zatrzymano 9 osób w wieku od 22 do 73 lat.

140 funkcjonariuszy przeszukało 60 mieszkań, firm i magazynów. Wykryto w nich 6 zestawów cystern, 200 tysięcy litrów paliwa, instalację do blendowania, czyli odbarwiania oleju opałowego oraz bogatą dokumentację.

Służby ustaliły, że grupa sprowadzała z Niemiec do Polski za pośrednictwem spółek zarejestrowanych na Cyprze i Bułgarii, olej przeznaczony do celów grzewczych, który według dokumentów miał trafić na Łotwę. Tak się jednak nie działo. Podejrzani, po przeróbce w jednym z magazynów na Pomorzu, sprzedawali paliwo na stacjach benzynowych w województwie pomorskim, zachodniopomorskim, łódzkim i śląskim.

Z uwagi na to, że olej opałowy służy wyłącznie do celów grzewczych, trudno przewidzieć, jaki wpływ będzie on miał na pojazdy zatankowanie tego typu wyrobem. To jednak nie martwiło członków zorganizowanej grupy przestępczej, którzy z tego "przekrętu" uczynili stałe źródło dochodu.

Według śledczych, grupa działała kilkanaście miesięcy. Tygodniowo odbarwiała 10 cystern o pojemności kilkudziesięciu tysięcy litrów. Szacuje się, że straty Skarbu Państwa wyniosły 20 milionów złotych.

Funkcjonariusze zatrzymali 9 osób w wieku od 22 do 73 lat. Usłyszeli oni zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania pieniędzy, zmiany przeznaczenia towarów oraz innych przestępstw karno-skarbowych. Siedmiu podejrzanych zostało aresztowanych na 3 miesiące. 


(ł)