Papież przyjął rezygnację Jana Tyrawy z posługi biskupa bydgoskiego. Administratorem apostolskim diecezji bydgoskiej został biskup toruński Wiesław Śmigiel - poinformowała nuncjatura apostolska w Polsce. Rezygnacja ma związek z oskarżeniami duchownego o tuszowanie przypadków pedofilii wśród księży.

komunikacie opublikowanym na stronie nuncjatury apostolskiej w Polsce czytamy, że "Ojciec Święty przyjął rezygnację biskupa Jana Tyrawy z posługi biskupa bydgoskiego". 

Papież mianował biskupa toruńskiego Wiesława Śmigla administratorem apostolskim diecezji bydgoskiej. 


Co było powodem odejścia?

W oświadczeniu nuncjatury apostolskiej wyjaśniono, że "w następstwie formalnych zgłoszeń, Stolica Apostolska - działając zgodnie z motu proprio Vos estis lux mundi (list papieża, mający charakter dekretu regulujący prewencję i ściganie przestępstw seksualnych - przyp. RMF FM) - przeprowadziła postępowanie dotyczące sygnalizowanych zaniedbań biskupa bydgoskiego Jana Tyrawy w sprawach o nadużycia seksualne wobec osób małoletnich ze strony niektórych księży pracujących w diecezji bydgoskiej".

"Po zakończeniu tego postępowania, mając na uwadze również inne trudności w zarządzaniu diecezją, biskup bydgoski złożył rezygnację z pełnienia swojej posługi, przyjętą dziś przez Ojca Świętego" - napisano w komunikacie.

Ponad rok temu sąd w Bydgoszczy nakazał kuriom w Bydgoszczy i Wrocławiu wypłacić 300 tys. zł złotych odszkodowania byłemu ministrantowi molestowanemu przez księdza Pawła K. Zdaniem sądu, biskup Tyrawa pomagał w tuszowaniu sprawy. 

Historia przedstawiona w filmie

Sprawę Pawła K. nagłośnili w filmie "Tylko nie mów nikomu" bracia Tomasz i Marek Sekielscy. Proces w sprawie duchownego rozpoczął się w 2017 roku. Wytoczył go 24-letni mężczyzna, który jako dziecko był wykorzystywany seksualnie przez księdza.

Paweł K. w latach 2006-2009 był czasowo przeniesiony z archidiecezji wrocławskiej do diecezji bydgoskiej. W 2018 r. Watykan wydalił Pawła K. ze stanu duchownego. 

/RMF FM
/RMF FM
Po jeszcze więcej informacji odsyłamy Was do naszego nowego internetowego Radia RMF24.pl

Słuchajcie online już teraz!

Radio RMF24.pl na bieżąco informuje o wszystkich najważniejszych wydarzeniach w Polsce, Europie i na świecie.