Warszawska prokuratura wystąpiła o dodatkową opinię biegłego z zakresu balistyki ws. postrzelenia Nigeryjczyka. Maxwell Itoyi został śmiertelnie raniony przez policjanta w maju tego roku. Opinia ma być gotowa do końca tego roku.

Zobacz również:

Opinia balistyczna ma odpowiedzieć m.in. na pytania, pod jakim kątem padł strzał oraz w jakiej odległości i w jakim położeniu względem siebie byli policjant i Nigeryjczyk.

W lipcu do prokuratury wpłynęła opinia zakładu medycyny sądowej. Według niej przyczyną śmierci Nigeryjczyka była rana przestrzałowa uda, w wyniku której doszło do uszkodzenia tętnicy i krwotoku. Prokuratorzy prowadzący śledztwo po zapoznaniu się z nią zdecydowali, że potrzebna będzie kolejna opinia.

Do tragedii doszło 23 maja rano podczas kontroli na bazarze w okolicy budowy Stadionu Narodowego. Według policji, gdy funkcjonariusze po cywilnemu, zajmujący się przestępstwami gospodarczymi, podeszli do grupy czarnoskórych mężczyzn, ci zaczęli agresywnie się zachowywać, jeden z nich zaczął uciekać. W pogoń za nim ruszył policjant. Jak wynikało ze wstępnych relacji funkcjonariuszy, w tunelu pod torami policjant przewrócił uciekającego na ziemię i próbował założyć kajdanki. Wtedy jego i jego kolegę, który biegł za nim, miała zaatakować grupa mężczyzn.

Pomiędzy policjantem a ściganym mężczyzną miało dojść do szamotaniny. Z relacji kolegów policjanta wynikało, że strzał padł podczas próby wyrwania mu broni.