W najbliższy weekend podróżujący pociągami na trasie Rzeszów – Tarnów będą musieli korzystać z autobusowej komunikacji zastępczej. Z powodu remontów pasażerowie będą musieli przesiąść się do autobusów na odcinku Sędziszów Małopolski-Ropczyce-Sędziszów Małopolski.

Oprócz utrudnień, które czekają na pasażerów na odcinku między Sędziszowem Małopolskim a Ropczycami, dodatkowo komunikacja zastępcza będzie wprowadzona na niektórych innych odcinkach. M.in. pociąg relacji Rzeszów (odjazd godz. 12:33) - Dębica obsługiwany będzie przez komunikację zastępczą na odcinku Sędziszów Młp. - Dębica. Natomiast pociąg Rzeszów (odjazd o godz. 14:20) - Tarnów obsługiwany będzie przez komunikację zastępczą na docinku Sędziszów Młp. - Tarnów z pominięciem przystanku Wałki. Z kolei na trasie pociągu Dębica (odjazd godz. 14:22) - Rzeszów pasażerowie będą musieli się przesiąść do autobusów na odcinku Dębica-Sędziszów Młp.

Weekendowe utrudnienia w kursowaniu pociągów to efekt prac modernizacyjnych, które prowadzi PKP PLK na linii E30 na odcinku Kraków - Rzeszów. Od grudnia 2015 r. czas przejazdu skrócił się o ponad godzinę, na trasie kursują już pociągi Pendolino, podróżni mogą korzystać z nowych peronów z wiatami i systemem informacji pasażerskiej.

W latach 2016-2017 spółka planuje dokończyć modernizację E30 na odcinku Ropczyce - Sędziszów Młp. W ramach inwestycji wartej ponad 500 mln zł, PLK wyremontuje tory, przebuduje stacje, a także wybuduje nowe obiekty inżynieryjne. Po modernizacji zwiększy się bezpieczeństwo, a pociągi pojadą z prędkością 160km/h, co wpłynie na dalsze skrócenie czasu przejazdu pomiędzy Rzeszowem a Krakowem.

(mn)