Górnicy protestują przed bramą kopalni Pokój w Rudzie Śląskiej. Ich zdaniem rząd nie wywiązał się ze styczniowego porozumienia. A sytuacja Kompanii Węglowej nadal jest katastrofalna - mówi naszemu reporterowi prezes spółki.

Są bębny, trąbki, a co jakiś czas wybuchają też petardy. Swoje niezadowolenie przyszło pokazać kilkuset górników. Wspierają ich też mieszkańcy, bo jak powiedzieli naszemu reporterowi Marcinowi Buczkowi - tu chodzi też o przyszłość miast takich jak Ruda Śląska.

KW potrzebuje 700 mln zł tymczasowego finansowania

Kompania Węglowa (KW) ma zapewnioną płynność finansową do końca listopada. Aby przetrwać do końca pierwszego kwartału przyszłego roku, potrzebuje tymczasowego finansowania w wysokości 700 mln zł - poinformował prezes tej spółki Krzysztof Sędzikowski.

Finansowanie jest konieczne po to, by spółka dotrwała do czasu powstania Nowej Kompanii Węglowej i wejścia kapitałowego inwestorów - skomentował prezes. Na zaciągnięcie kolejnego zobowiązania muszą zgodzić się banki, z którymi prowadzone są rozmowy. Sędzikowski podkreślił, że obecnie nie ma przesłanek do upadłości KW i wyraził nadzieję, że nie będzie.

30 września rząd przyjął plan dla górnictwa, który przewiduje, że spółka TF Silesia przejmie 11 kopalń KW - ma to być podstawą do budowy silnego koncernu paliwowo-energetycznego. Zdaniem autorów planu - ma to być pierwszy krok do bezpiecznego wprowadzenia do tego podmiotu inwestorów zewnętrznych i utworzenia tzw. Nowej Kompanii Węglowej (NKW).

Mimo zapowiedzi, według których NKW miała powstać najpóźniej do końca września, nowego podmiotu - który miałby zostać dokapitalizowany na 1,5 mld zł - ciągle nie ma. Stąd borykająca się z olbrzymimi problemami KW musiała skorygować swoje plany.

Prezes KW podkreślił, że nie da się zrealizować projektu bez zaangażowania prywatnych inwestorów, w przeciwnym razie Komisja Europejska zakwestionuje niedozwoloną pomoc publiczną. Teoretycznie tacy inwestorzy mogliby wejść do Silesii, która ma stać się właścicielem KW.

KW jeszcze w 2012 r. miała ponad 170 mln zł zysku, w 2013 r. zanotowała już prawie 700 mln zł straty, a w ub.r. - ponad 2,4 mld zł straty gotówkowej. W I półroczu br. spółka miała blisko 750 mln straty netto.

(es)