W ciągu kilku tygodni mogą zostać wprowadzone pierwsze zmiany w pakiecie onkologicznym - poinformował minister zdrowia Bartosz Arłukowicz. Zapowiedział m.in. objęcie pakietem kolejnych rodzajów nowotworów. Uelastyczniony ma zostać także sposób działania konsyliów lekarskich, które podejmują decyzję o sposobie leczenia pacjenta.

Wśród zapowiedzianych przez Bartosza Arłukowicza zmian są też: stworzenie możliwości sfinansowania badania PET poza stawką ryczałtową i zwiększenie finansowania ryczałtów w AOS o 20 proc. w przypadku diagnozowania pacjentów w ciągu 7 tygodni oraz stworzenie nowych pakietów diagnostycznych.

Minister zdrowia zaznaczył, że część zmian powinna wejść w życie w ciągu kilku tygodni. Te, które wymagają rozporządzenia ministra zdrowia, ze względu na procedury legislacyjne (m.in. wymóg ich konsultacji) zaczną funkcjonować w późniejszym terminie.

Wydano ponad 90 tys. kart szybkiej diagnostyki

Bartosz Arłukowicz poinformował, że w ramach pakietu onkologicznego wydano już blisko 94 tys. kart szybkiej diagnostyki i leczenia onkologicznego. Najwięcej było ich w województwie mazowieckim, najmniej w podlaskim. Z kolei w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców najwięcej osób otrzymało kartę w woj. świętokrzyskim - 279.

Według przedstawionych przez ministra danych do 21 marca karty DiLO wydano 31 tys. osób, które chorowały na nowotwór przed 1 stycznia. W placówkach podstawowej opieki zdrowotnej kart tych było 21 tys.

Bartosz Arłukowicz podkreślił, że w funkcjonowanie pakietu onkologicznego włączyło się 6200 placówek podstawowej opieki zdrowotnej, 2300 przychodni ambulatoryjnej opieki specjalistycznej oraz 487 szpitali, w tym wszystkie centra onkologii.

Pakiet onkologiczny został wprowadzony z początkiem tego roku. W założeniu ma skrócić diagnozowanie i leczenie nowotworów.

(mn)