Awaria ropociągu PERN pod Warszawą. W lesie niedaleko Wołomina - w Łysobykach - strażacy zabezpieczyli już wyciek z instalacji, która prowadzi do Płocka. Służby zakończyły swoje działania. Po godzinie 10 PERN poinformował, że spółka przywróciła normalne tłoczenie surowca we wszystkich trzech nitkach ropociągu.

Informując w poniedziałek o zdarzeniu, PERN poinformował, iż "wczoraj w godzinach popołudniowych w okolicach miasta Tłuszcz pod Warszawą, doszło do wycieku ropy naftowej z ropociągu 'Przyjaźń'.

Do zdarzenia doszło w wyniku próby nielegalnego wpięcia się do magistrali, transportującej surowiec, z którego produkowany jest m.in. olej napędowy i benzyna. Wyciek został usunięty, a sprawę badają już organy ścigania - zaznaczyła spółka.

Strażacy zgłoszenie o wyczuwalnym zapachu gazu otrzymali o godz. 15.30 w niedzielę. Po dojeździe pierwszych jednostek, sytuacja została zweryfikowana. Okazało się, że to jest wyciek ropy z ropociągu - przekazał Kwiatkowski.

Jak przyznał PERN, na miejscu "trwają czynności" Państwowej Straży Pożarnej (PSP), pracowników eksploatacji i techniki oraz straży pożarnej PERN, a także służb BHP i służb ochrony środowiska spółki. Chodzi o to, by zapewnić maksymalny poziom bezpieczeństwa w tej sytuacji - wyjaśnił PERN.

Rozlewisko miało 30 metrów kwadratowych powierzchni. Grupy interwencyjne z Płocka musiały usunąć warstwę ziemi.

W szczytowym momencie nocnej akcji usuwania usterki uczestniczyło 35 strażaków. 

Służby zapewniają, że nie ma zagrożenia dla środowiska.

Gorąca Linia RMF FM jest do Waszej dyspozycji! Przez całą dobę czekamy na informacje od Was, zdjęcia i filmy.

Możecie dzwonić, wysyłać SMS-y lub MMS-y na numer 600 700 800, pisać na adres mailowy fakty@rmf.fm albo skorzystać z formularza WWW.
Opracowanie: