"Liczymy się z tym, że w pierwszych dniach działania nowego Systemu Rejestrów Państwowych mogą pojawiać się przejściowe kłopoty" - przyznają przedstawiciele MSW. Tymczasem system, który połączy w sobie m.in. rejestry PESEL, dowodów osobistych i aktów stanu cywilnego oraz obsługująca go aplikacja "Źródło" ruszają pełną parą jutro. Cała ogromna machina wystartowała jednak już dzisiaj.

System został uruchomiony dokładnie o północy i na razie działa. Niektórzy urzędnicy, choć nie musieli, przyszli dziś do pracy i przeprowadzili pierwsze operacje w aplikacji "Źródło". Między innymi nadali 100 numerów PESEL. Ostateczna próba, również wydajnościowa, odbędzie się jutro. 

Mówimy o 2,5 tys. gmin, a więc tak na dobrą sprawę ta operacja jutro na otwartym sercu się rozpocznie - mówi rzeczniczka MSW Małgorzata Woźniak i przyznaje, że podczas tej operacji problemy mogą się pojawić. Mają być jednak na bieżąco rozwiązywane i nie powinni ich zasadniczo odczuć sami obywatele. Jak jednak będzie w rzeczywistości, przekonamy się za kilkanaście godzin. 

(mal)