Prezes PiS Jarosław Kaczyński na spotkaniu patriotycznym w Krakowie poinformował, że Andrzej Duda będzie kandydatem PiS na prezydenta RP. "Będę rekomendował partii taką decyzję" - oświadczył Kaczyński.

W Krakowie prezes PiS mówił o potrzebie zmiany. Pierwszym krokiem do tej zmiany jest zmiana władzy - mówił. Kaczyński mówił też o Dudzie, że "Polska potrzebuje nowego obywatela nr 1". Człowieka łączącego młodość z doświadczeniem. W Krakowie jest taki ktoś: Andrzej Duda - podkreślał szef PiS.

Zaznaczył, że kandydaturę musi jeszcze potwierdzić Rada Polityczna PiS, ale schodząc ze sceny powiedział: "Mam nadzieję, że Rada Polityczna się na mnie nie obrazi. Ośmielę się to powiedzieć, przedstawiam państwu naszego kandydata".

Dla mnie to nie tylko zaszczyt, a też wielkie zobowiązanie do służby dla naszej ojczyzny - największego skarbu, jaki mamy - mówił z kolei Andrzej Duda. Nie stałbym tu, gdyby nie moi rodzice - to im dziękuję za trud włożony w doprowadzenie mnie do miejsca, gdzie teraz jestem - dodał.

„Jak zobaczyłem panoramę Tatr z Giewontem bez krzyża, to trochę zrobiło mi się nieswojo. Mnie się to nie spodobało” – tak europoseł komentuje spot przygotowany przez MSZ. „Nie wykluczam tutaj pewnej ideologii” – mówi o spocie promującym Polskę Andrzej Duda w Kontrwywiadzie RMF FM. Zapytany o... czytaj więcej

Kilka dni temu poseł w Kontrwywiadzie RMF FM powiedział: "jestem człowiekiem służby. I jestem gotów służyć. Każdemu politykowi jest miło, kiedy słyszy swoje nazwisko w dobrym kontekście".

Dziś na spotkaniu w Krakowie Duda podkreślił, że nie spodziewał się, że będzie przy takiej okazji przemawiał. Propozycję przyjmuję. (...) Jeśli zostanę wybrany, moja prezydentura będzie dynamiczna, aktywna - mówił.

Prawnik, poseł

Andrzej Duda to prawnik, poseł, szef kampanii PiS do Parlamentu Europejskiego.

Od 1 sierpnia 2006 r. był wiceministrem sprawiedliwości w rządzie Jarosława Kaczyńskiego. W resorcie, którym kierował Zbigniew Ziobro, odpowiadał za legislację, współpracę międzynarodową oraz przebieg informatyzacji sądów i prokuratur. W 2007 r., reprezentując Polskę, podpisał europejską umowę o ochronie dzieci przed molestowaniem.

Od listopada 2007 do 2011 r. był członkiem Trybunału Stanu, powołanym przez Sejm.

Od stycznia 2008 był podsekretarzem stanu w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Dymisję z tego stanowiska złożył w lipcu 2010 r. po wyborze Bronisława Komorowskiego na urząd prezydenta.

Mając 38 lat, Duda kandydował na stanowisko prezydenta Krakowa. Startował pod hasłem "Kraków przyszłości", a w kampanii podkreślał, że Kraków potrzebuje zmian i nowej energii. Uzyskał 56 302 głosy i nie przeszedł do drugiej tury wyborów, w której zmierzyli się prezydent Jacek Majchrowski i wojewoda małopolski Stanisław Kracik.

Duda został w 2010 r. radnym Krakowa, zrezygnował z mandatu radnego po wyborach parlamentarnych z 2011 r., gdy startując z listy PiS zdobył 79 981 głosów (najlepszy wynik w Małopolsce) i został posłem. Od listopada 2013 do stycznia 2014 był rzecznikiem prasowym PiS.

(abs)