Spotkaniem z Polonią zakończyła się wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w USA. „Chciałbym, żebyście mogli wrócić do Polski i chcieli wrócić” – mówił Duda w konsulacie RP na nowojorskim Manhattanie.

Spotkaniem z Polonią zakończyła się wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w USA. „Chciałbym, żebyście mogli wrócić do Polski i chcieli wrócić” – mówił Duda w konsulacie RP na nowojorskim Manhattanie.
Andrzej Duda /Jacek Turczyk /PAP
Andrzej Duda na forum ONZ o rozwoju Polski. Polonia: To nasz prezydent

Nie powinniśmy łączyć pomocy rozwojowej z działaniami, które inni postrzegają jako narzucanie systemu wartości czy ideologii - przekonywał prezydent Andrzej Duda na forum ONZ. Wyjaśnił, że dotyczy to zwłaszcza kwestii modelu rodziny, wychowania dzieci i ochrony życia. Prezydent w trakcie swojej... czytaj więcej

Prezydent podkreślił, że amerykańska Polonia całe życie myślała o Polsce, a przedstawiciele starszego pokolenia walczyli o nią. Dzięki nim w '89 roku udało się zrzucić okowy i zacząć naprawę Rzeczypospolitej. Mówię „zacząć”, bo proces trwa i Rzeczpospolita cały czas wymaga naprawy. Państwo cały czas w tym procesie bierzecie udział – zwrócił się do zebranych.

Wszyscy razem, Polacy, stanowimy jedną wspólnotę. Czy w kraju, czy za oceanem, po prostu jesteśmy razem – powiedział prezydent.

Według Dudy są dwa problemy, które powinny być rozwiązane, aby poprawić sytuację Polaków za granicą. Polskie szkolnictwo wymaga wsparcia. Nauczyciele mają swoje oczekiwania co do statusu zawodowego poza granicami. Uczniowie uczą się w polskich szkołach za granicą, przyjeżdżają do Polski i są traktowani jak gdyby nie byli uczniami polskich szkół – zaznaczył.

To także doprowadzenie do takiej sytuacji, żeby wielu z was nie czuło się przez państwo polskie obieranych z pieniędzy. Mamy sytuację podwójnego opodatkowania. Mamy rzeczy, które powinny być za wszelką cenę zlikwidowane – podkreślił prezydent.
 
Chciałbym, żebyście mogli wrócić do Polski i chcieli wrócić – dodał.

Było to już drugie spotkanie Dudy z Polonią podczas pobytu w Nowym Jorku. W niedzielę prezydent odwiedził Greenpoint - drugie po Chicago największe skupisko Polaków w Stanach Zjednoczonych. Wziął udział we mszy w kościele pw. św. Stanisława Kostki i spotkał się z Polonią w jednym z okolicznych parków. Przekonywał wówczas, że jest szansa na zniesienie wiz turystycznych dla Polaków udających się do Stanów Zjednoczonych.

Wczoraj Duda nawiązał do tej wypowiedzi i do inicjatywy Amerykańsko-Polskiego Komitetu Doradczego (APAC). Ta polonijna organizacja chce skłonić Kongres USA do przyjęcia ustawy włączającej Polskę do programu ruchu bezwizowego (Visa Waiver Program).

Rozmawiamy na ten temat na poziomie politycznym. Ale to wymaga i politycznego nacisku. Wiza zawsze stanowi barierę. Mam nadzieję, ze uda się nam tę kwestię osiągnąć i będziemy mieli program bezwizowy. Będę o to zabiegał – zapewnił Duda.

(mpw)