Szef MSZ Witold Waszczykowski i prezes PiS Jarosław Kaczyński spotkali się z grupą amerykańskich kongresmenów. Rozmowy dotyczyły m.in. sytuacji politycznej w Polsce, współpracy Polski i USA w zakresie bezpieczeństwa.

Szef MSZ Witold Waszczykowski i prezes PiS Jarosław Kaczyński spotkali się z grupą amerykańskich kongresmenów. Rozmowy dotyczyły m.in. sytuacji politycznej w Polsce, współpracy Polski i USA w zakresie bezpieczeństwa.
Witold Waszczykowski /PAP/Jakub Kamiński /PAP

Na czele delegacji Kongresu USA stał Dana Rohrabacher z Partii Republikańskiej, przewodniczący podkomisji ds. Europy, Eurazji i zagrożeń w Komisji Spraw Zagranicznych Izby Reprezentantów. Towarzyszyli mu deputowani: David Cicilline (Partia Demokratyczna), Brian Higgins (Partia Demokratyczna), James French Hill (Partia Republikańska), Juan C. Vargas (Partia Demokratyczna) oraz ambasador USA w Polsce Paul Jones.

"Zostaliśmy dobrze przyjęci i jesteśmy za to wdzięczni"

Kongresmeni określili swoją wizytę w Polsce jako bardzo udaną. Uzyskaliśmy całościowy i głęboki ogląd sytuacji w Polsce. Pan Kaczyński przekazał nam swoje spostrzeżenia na temat dynamiki wydarzeń politycznych w Polsce. Z kolei minister spraw zagranicznych podzielił się z nami swoją perspektywą i wiedzą na temat międzynarodowych wyzwań, przed jakimi stoimy i z którymi powinniśmy mierzyć się wspólnie. Zostaliśmy dobrze przyjęci i jesteśmy za to wdzięczni - powiedział Rohrabacher. Pytany o główne tematy spotkań z przedstawicielami polskich władz stwierdził, że rozmowy dotyczyły m.in. tego, "jak trudna jest demokracja". Demokracja wymaga uczciwych negocjacji, kompromisów i wspólnej pracy nad różnymi rozwiązaniami. (...) Wydaje mi się, że to, czego doświadczacie, to właśnie ten aspekt demokracji. To bywa frustrujący proces, ale wierzymy, że nadal nie ma lepszego (niż demokracja - PAP) sposobu zarządzania ludzkimi społecznościami" - zaznaczył.

Z kolei Ciciline, odnosząc się do celów wizyty, podkreślał, że jednym z głównych jest potwierdzenie polsko-amerykańskiego sojuszu. Nasza wizyta ma miejsce w trudnym momencie, kiedy sprawą szczególnie istotną jest potwierdzenie naszego poparcia dla wiodącej roli Polski w NATO, potwierdzenia naszego zaangażowania we wzmacnianie wspólnych relacji oraz odniesienie się do wyzwań, jakie stoją przed tym regionem i całym światem. Chcemy jasno powiedzieć, że tak jak Polska była z nami, my jesteśmy z Polską, a także wysłuchać, jakiej pomocy Polska dziś od nas potrzebuje. Jesteśmy tu też po to, żeby przyznać, że obok światowego terroryzmu Stany Zjednoczone mają też obowiązek reagować na inne zagrożenia dla światowej stabilności - mówił.

"Amerykanie wyrazili uznanie dla zaangażowania Polski na rzecz zwalczania terroryzmu"


MSZ informowało wcześniej, że spotkanie kongresmenów z Waszczykowskim dotyczyło m.in. kwestii bezpieczeństwa, szczytu NATO w Warszawie oraz konfliktu rosyjsko-ukraińskiego. Przedstawiciele Kongresu wyrazili uznanie dla dotychczasowego zaangażowania Polski na rzecz zwalczania globalnego terroryzmu. Pozytywnie odnieśli się również do faktu, iż Polska przeznacza 2 proc. PKB na wydatki obronne, co pozwala zaliczyć ją do wąskiej grupy państw NATO wywiązujących się ze zobowiązań wobec Sojuszu Północno-Atlantyckiego - podano w komunikacie biura rzecznika prasowego resortu. Jak poinformowano, dyskusja poświęcona była także perspektywie rozwiązania konfliktu rosyjsko-ukraińskiego, w tym konieczności implementacji porozumień mińskich.

Wcześniej w poniedziałek delegacja kongresmenów spotkała się z prezesem PiS w warszawskiej siedzibie partii.

(mn)