IMGW wydało w poniedziałek po południu ostrzeżenie pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami deszczu na Podlasiu. Wciąż obowiązują alerty wydane rano dla Mazowsza, województwa łódzkiego, świętokrzyskiego, Śląska oraz Małopolski. Mieszkańcy południa dostali wiadomości z ostrzeżeniami od Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

Najsilniejsze opady prognozowane są na południu kraju. Na części Ziemi Świętokrzyskiej, Śląsku oraz w Małopolsce obowiązuje alert stopnia drugiego. W niektórych powiatach do środowego poranka suma opadów może wynieść nawet 150 mm.

IMGW zaleca przestrzeganie wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Radzi też, by dostosować swoje plany do warunków pogodowych.

RCB wysyła alert

"Uwaga! Dziś (12.10) i jutro intensywne opady deszczu. Możliwe nagłe wezbrania rzek i potoków. Przygotuj się na podtopienia. Stosuj się do poleceń służb." - takie alerty dostali dziś mieszkańcy Śląska i Małopolski.

Intensywne opady deszczu w tych rejonach mają występować aż do wtorku.

Jak informuje IMGW wysoko w górach można się spodziewać opadów śniegu, w Tatrach powodujące przyrost pokrywy śnieżnej o 15 cm.