To protestujący francuscy rolnicy napadli na kierowcę polskiego tira w okolicach Laval we Francji - dowiedział się reporter RMF FM Paweł Balinowski. Minionej nocy mężczyzna został zaatakowany, gdy odpoczywał na parkingu przy autostradzie. Informację o zdarzeniu dostaliśmy na Gorącą Linię RMF FM.

Napastnikami okazali się producenci trzody chlewnej z Francji, którzy protestują przeciwko niskim cenom świń. Ich protesty bywają często agresywne. Dochodzi podczas nich do starć z policją.

Polskiego kierowcę zaatakowała taka właśnie grupa rolników, którzy wcześniej protestowali w okolicy. Ich celem był samochód-chłodnia, który prowadził Polak. Napastnicy podejrzewali, że może on przewozić mięso, więc wysypali i zniszczyli towar.

Dochodzenie w tej sprawie prowadzi francuska policja. Z kolei polski konsulat we Francji ostrzega, że takie sytuacje mogą się powtarzać, zwłaszcza w Bretanii, gdzie trwają protesty.

Kierowcy powinni zwracać uwagę na komunikaty na tablicach przy drogach, a także słuchać komunikatów po angielsku na specjalnym autostradowym radiu - częstotliwość to 107 i 7 fm.

"Rzucili się w stronę polskich ciężarówek"

Informację o napadzie dostaliśmy na Gorącą Linię RMF FM. Jak usłyszał nasz reporter od jednego z poszkodowanych, do napadu doszło około godziny 2 w nocy. Na parking miało przyjechać kilkanaście samochodów osobowych. Jak opowiadała pani Danuta, żona jednego z kierowców, wyszło z nich co najmniej kilkadziesiąt osób, które od razu rzuciły się w stronę polskich ciężarówek.

Zaczęli walić w kabinę, zaczęli krzyczeć, kazali mu otwierać tył, naczepę - powiedziała nasza słuchaczka. Jej mężowi udało się uciec i schować w krzakach. Jak podkreślał, w rozmowie z naszym reporterem, napastnicy sami otworzyli naczepę i wysypali jej zawartość na parking. Towar został kompletnie zniszczony. 

Gorąca Linia RMF FM jest do Waszej dyspozycji! Przez całą dobę czekamy na informacje od Was, zdjęcia i filmy.

Możecie dzwonić, wysyłać SMS-y lub MMS-y na numer 600 700 800, pisać na adres mailowy fakty@rmf.fm albo skorzystać z formularza WWW.

(ug)