Przed południem na przejściu granicznym w Kołbaskowie 31-letni Adrian M., podejrzany o porwanie 10-letniej Mai z Wołczkowa został przekazany przez Niemców stronie polskiej. Mężczyzna trafi teraz do aresztu w Szczecinie.

Do uprowadzenia 10-letniej Mai doszło w ubiegłym tygodniu, gdy dziewczynka wracała do domu po szkole. Podejrzany wywiózł ją do Niemiec, gdzie następnego dnia został zatrzymany przez tamtejszą policję i osadzony w zakładzie karnym w Buetzow pod Rostockiem, około 250 km od miejsca porwania.

Przekazanie M. nastąpiło na przejściu granicznym, po stronie niemieckiej, w siedzibie niemieckich funkcjonariuszy. Mężczyzna został dowieziony do komisariatu policji niemieckiej w konwoju trzech pojazdów. Wszedł do budynku w kurtce na głowie. Miał ręce skute kajdankami. Procedura przekazania go stronie polskiej trwała niecałe pół godziny. Potem policjanci z wydziału konwojowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie wyprowadzili mężczyznę, który miał kajdanki także na nogach i zawieźli go nieoznakowanym busem do aresztu śledczego w tym mieście.

Był spokojny, nie rozmawiał w czasie transportu


Jak mówiła Irena Kornicz z biura prasowego zachodniopomorskiej policji, mężczyzna był spokojny. Pytana, czy M. rozmawiał podczas transportu zaprzeczyła. Poinformowała też, że zgodnie z procedurą, mężczyzna musiał być przeszukany.

Prokurator Jacek Powalski z Prokuratury Okręgowej w Szczecinie powiedział, że jest szansa, iż jeszcze dziś prokurator ogłosi mu zarzuty.

Prokurator prowadzący śledztwo będzie chciał "w możliwie krótkim czasie" wysłuchać też ewentualnych wyjaśnień podejrzanego. Podczas przesłuchania ustalane będą okoliczności zdarzenia, a także wyjaśniana motywacja mężczyzny - dodał.

Sama dziewczynka nie została jeszcze przesłuchana - nie zgodził się na to biegły, który wyraził opinię, że ze względu na stan dziecka nie będzie to możliwe przez najbliższe kilka dni. Jak podkreślił Powalski, dziewczynka ma być przesłuchana przed sądem, by nie było potrzeby ponownego jej przesłuchania podczas ewentualnego procesu. Zanim jednak to się stanie, musi być wydana ponowna opinia biegłego, która na to zezwoli - dodał.

(abs)