25-letnia kobieta zaatakowana w zeszłym tygodniu nożem w Cerekwicy Starej w Wielkopolsce została w środę przewieziona do szpitala w Ostrowie Wielkopolskim, w którym przebywa jej dziecko - poinformował prezes jarocińskiego szpitala Leszek Mazurek.

Zdjęcie ilustracyjne /Piotr Bułakowski /RMF FM

Kobieta została wybudzona ze śpiączki farmakologicznej i - jak ocenili lekarze z jarocińskiego szpitala - stan zdrowia pozwolił na przewiezienie jej w środę do Ostrowa Wielkopolskiego, gdzie jest leczone jej dziecko. Chłopiec urodził się przez cesarskie cięcie w 37. tygodniu ciąży, ponieważ matka doznała licznych ran kłutych macicy.

Lekarze z ostrowskiego szpitala wcześniej podkreślali, że dobrze byłoby, gdyby przy noworodku była jego matka, ponieważ "to będzie bardzo dobrze wpływać na matkę i na dziecko, jeżeli będą blisko siebie i będą mogli się dotykać" - powiedziała kierowniczka oddziału neonatologii ostrowskiego szpitala dr n. med. Katarzyna Bierła.

Zdaniem lekarzy, stan noworodka jest ciężki, ale stabilny

Są zarzuty dla nożownika, który zaatakował czteroosobową rodzinę

​Zarzuty zabójstwa 2 osób i usiłowania zabójstwa kolejnych dwóch usłyszał 22-latek, który w nocy z 14 na 15 marca z nożem napadł na czteroosobową rodzinę swojej byłej dziewczyny koło Jarocina w województwie wielkopolskim. Ofiary śmiertelne to 59-letnie małżeństwo. Ciężkie obrażenia po ataku... czytaj więcej

Chłopczyk przeszedł dwie operacje. Wydolność serca noworodka jest prawidłowa, oddycha pod respiratorem, lekarze informują też o pierwszych własnych oddechach. Pojawiła się perystaltyka w przewodzie pokarmowym, dziecko otrzymuje niewielkie mieszanki mleczne do żołądka.

Nadal jednak nie wiadomo, w jakim stopniu został uszkodzony ośrodkowy układ nerwowy. Zauważamy nieprawidłowe odruchy neurologiczne i nieprawidłowe napięcie mięśniowe - poinformowała dr Bierła. Wyjaśniła, że stopień uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego będzie można ocenić po dwóch tygodniach.

Dziecko urodziło się w 37. tygodniu ciąży

Noworodek trafił do ostrowskiego szpitala 15 marca po tym, jak jego matka została zaatakowana nożem. Dziecko po cesarskim cięciu urodziło się w 37. tygodniu ciąży w Szpitalu Powiatowym w Jarocinie z ciężkim niedotleniem mózgu, a następnie przewieziono je do ostrowskiego szpitala na oddział neonatologiczny.

Na skutek obrażeń, których doznała kobieta, zostało przerwane krążenie między matką a dzieckiem, noworodek urodził się bez akcji serca, został w Jarocinie zreanimowany, ale w ostrowskim szpitalu po przyjęciu ponownie ustała akcja serca - relacjonowała dr Katarzyna Bierła. Chłopczyk został wprowadzony w stan hipotermii, żeby zwiększyć jego szanse na przeżycie.

Sprawca zaatakował domowników w nocy

W nocy z 14 na 15 marca doszło do ataku nożownika na czteroosobową rodzinę w domu w Cerekwicy Starej. Na miejscu zginęło 59-letnie małżeństwo. Ranne zostały ich córki - ciężarna 25-latka i jej o trzy lata młodsza siostra. 22-latkę ze szpitala w Jarocinie wypisano we wtorek.

O atak jest podejrzany były partner 25-latki. Prokuratura Okręgowa w Ostrowie Wielkopolskim postawiła 22-letniemu mieszkańcowi Jarocina łącznie cztery zarzuty. Dwa dotyczą zabójstwa osób w wieku 59 lat, a dwa - usiłowania zabójstwa kobiety i nienarodzonego dziecka. Za każdy z nich grozi od kara od 12 lat do dożywotniego więzienia "w związku z motywacją zasługującą na szczególne potępienie" - poinformował rzecznik ostrowskiej prokuratury Maciej Meler.

Zgodnie z decyzją Sądu Rejonowego w Ostrowie Wielkopolskim podejrzany trafił do aresztu.

(ł)