Gorący spór o wieżowce w sercu Katowic. Prywatny inwestor zamierza wybudować w bezpośrednim sąsiedztwie Strefy Kultury osiedle z wieżowcami o 12 i 18 kondygnacjach. Budynki zaburzą widok na Muzeum Śląskie, które powstało na terenie byłej kopalni Katowice – uważa dyrektorka muzeum i apeluje o wstrzymanie inwestycji.

Zamiary inwestycyjne, które zostały mi zakomunikowane, w moim odczuciu, mają bardzo duży wpływ na całe miasto, nie tylko na Strefę Kultury - mówi Alicja Knast, dyrektorka Muzeum Śląskiego. Tłumaczy, że budowa wieżowców w bezpośrednim sąsiedztwie Strefy Kultury zaburzy osie widokowe, które mają charakter postindustrialny i stanowią unikalny element krajobrazu Katowic. 

Alicja Knast nie ma jednak nic przeciwko budowie osiedla. Cieszę się, że jest planowana zabudowa mieszkaniowa. Będziemy mieli sąsiadów, którzy - mam nadzieję - będą mieli z nami bardzo dobry kontakt, ale powinna tam powstać zabudowa niższa, która nie zatraci osi widokowych i tej sylwety postindustrialnej - mówi dyrektorka Muzeum Śląskiego. 

Na apel o wstrzymanie inwestycji zareagował urząd miasta. Na jutro magistrat zapowiedział debatę.

Zauważyliśmy głosy przedstawicieli Muzeum Śląskiego i dostrzegamy potrzebę dyskusji. Formalnie w tej chwili znamy wstępne zamierzenia inwestora. Dla tego terenu nie zostały jeszcze wydane warunki zabudowy, nie było jeszcze kwestii pozwolenia na budowę. Dlatego jest to najlepszy moment, żeby dyskutować - mówi Ewa Lipka, rzeczniczka urzędu miasta. 


Zaprezentowano wizualizacje


W piątek zaprezentowano wizualizację budynków, które mają powstać w rejonie Strefy Kultury w Katowicach. Prezentacja odbyła się w czasie zorganizowanej w tej sprawie debaty. Wzięli w niej udział pracownicy Muzeum Śląskiego, architekci oraz miejscy urzędnicy.