W czwartek usłyszeliśmy wyrok sądu w głośnym procesie o ochronę dóbr osobistych, który I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf i sędzia SN Krzysztof Rączka wytoczyli Stanisławowi Piotrowiczowi. Warszawski sąd orzekł, że były poseł musi przeprosić I prezes i sędziego SN. Sam Piotrowicz, komentując wyrok, mówi, że odbiera go jako odwet za to, że jest "twarzą reformy wymiaru sprawiedliwości". Również w czwartek Polska Fundacja Narodowa opublikowała sprawozdanie za 2018 r. Jak z niego wynika, koszty działalności organizacji w tym okresie wyniosły 111 mln zł, z czego prawie 105 mln zł to koszty statutowe. To niemal sześć razy więcej niż w poprzednim roku. Posłowie KO zapowiedzieli, że - w związku z upublicznionymi wydatkami - chcą złożyć zawiadomienie prokuratury o podejrzeniu popełnienia przez zarząd PFN. Zebraliśmy dla Was najważniejsze informacje dnia.


Stanisław Piotrowicz ma przeprosić Małgorzatę Gersdorf za słowa o „sędziach złodziejach”. Taki jest wyrok sądu

Stanisław Piotrowicz ma przeprosić I prezes Sądu Najwyższego Małgorzatę Gersdorf i sędziego SN Krzysztofa Rączkę za naruszenie ich dóbr osobistych - zdecydował Sąd Okręgowy w Warszawie. Były poseł PiS został przez nich pozwany za swoje słowa o "sędziach, którzy są zwykłymi złodziejami".

Piotrowicz komentuje wyrok: Odwet za to, że jestem twarzą reformy wymiaru sprawiedliwości

Wyrok w procesie cywilnym przeciwko Małgorzacie Gersdorf i Krzysztofowi Rączce to odwet za to, że jestem twarzą reformy wymiaru sprawiedliwości - komentował były poseł PiS, sędzia Trybunału Konstytucyjnego Stanisław Piotrowicz. Zapowiedział apelację od wyroku.

Były poseł zaznaczył też, że w wypowiedzi będącej podstawą pozwu nie wymienił żadnego nazwiska. Moja wypowiedź dotyczyła bardzo wąskiej grupy sędziów, których w mediach ukazywano jako, tych którzy dopuścili się przestępstw i oni w dalszym ciągu nie doczekali się odpowiedzialność dyscyplinarnej i oni orzekają. Uważam, że to zdanie nie jest i nie byłoby dla nikogo obraźliwe - podkreślił.

Według Piotrowicza, sędziowie, którzy wnieśli przeciwko niemu pozew, nie mieli legitymacji procesowej, ponieważ ani ich nazwiska, ani Sąd Najwyższy nie zostały wymienione w spornej wypowiedziBrak legitymacji procesowej powinien skutkować oddaleniem pozwu - dodał.

PFN opublikowała sprawozdanie z działalności w 2018 roku

Polska Fundacja Narodowa opublikowała sprawozdanie za 2018 r. Koszty działalności organizacji w tym okresie wyniosły 111 mln zł, z czego prawie 105 mln zł to koszty statutowe. To niemal sześć razy więcej niż w poprzednim roku.

KO zawiadomi prokuraturę ws. finansów PFN. "Wydaje pieniądze w sposób niezasadny, przynosi Polsce wstyd"

Posłowie Koalicji Obywatelskiej zapowiedzieli zawiadomienie prokuratury o podejrzeniu popełnienia przez zarząd Polskiej Fundacji Narodowej przestępstwa w związku z wydatkami PFN.

Zaapelowali również do premiera Mateusza Morawieckiego o likwidację Fundacji.

"Zwracamy się z apelem o natychmiastową likwidację Polskiej Fundacji Narodowej, która nie realizuje swoich celów, która wydaje pieniądze w sposób niezasadny i niewłaściwy, która przynosi Polsce hańbę i wstyd" - mówił na konferencji prasowej w Sejmie Cezary Tomczyk.

"Pełnej informacji (...), na co Polska Fundacja Narodowa wydaje pieniądze", zażądali zaś od wicepremierów Jacka Sasina i Piotra Glińskiego posłowie Lewicy.

"Trzeba postawić pytanie, jakie pożyteczne cele spełniała Polska Fundacja Narodowa, bo chyba nie jest niczym pożytecznym wydawanie dziesiątków milionów złotych na rejsy wokół globu czy na spotkania ze sławnymi ludźmi" - komentował polityk Wiosny Krzysztof Śmiszek.

Sędzia Juszczyszyn wezwał szefową kancelarii Sejmu. Chodzi o listy poparcia do KRS

Na 24 stycznia sędzia Paweł Juszczyszyn wyznaczył posiedzenie w sprawie, w której zażądał ujawnienia list poparcia do nowej KRS. 

Wiceprzewodnicząca KE Vera Jourova przyjedzie w styczniu do Polski

Wiceszefowa Komisji Europejskiej Vera Jourova ma przyjechać do Polski 27 i 28 stycznia - dowiedział się nieoficjalnie reporter RMF FM Patryk Michalski. Jourova jest autorką listu do najważniejszych osób w państwie, w którym apelowała o powstrzymanie się od prac nad ustawą dyscyplinującą sędziów.

Grodzki zwrócił się do Komisji Weneckiej o opinię ws. ustawy dyscyplinującej sędziów

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki zwrócił się do członków Komisji Weneckiej z prośbą o wydanie opinii na temat sejmowej ustawy dyscyplinującej sędziów. Wcześniej takie rozwiązanie zasugerowała wiceszefowa Komisji Europejskiej Viera Jourova w liście skierowanym do prezydenta, premiera oraz marszałków Sejmu i Senatu.

Potężna awaria kas fiskalnych. Wstrzymana sprzedaż m.in. w wielu kinach i restauracjach

Niedziałające kasy w sklepach. Wstrzymana sprzedaż w wielu kinach i restauracjach. Nowy rok dla wielu sprzedawców zaczyna się potężną awarią kas fiskalnych. Dotyczy ona drukarek Delio do kas fiskalnych dużego polskiego producenta firmy Novitus. Nie da się wystawić paragonów z właściwą datą.

Firma Novitus przekonuje, że wszystkie oddziały serwisowe pracują non stop i że naprawa odbędzie się na koszt producenta. Najgorsze, że spółka rezerwuje sobie nawet kilka dni na usunięcie awarii, bo tłok w serwisach będzie spory.