RMF24 RMF FM RMF MAXX RMF CLASSIC RMF ON
RMF24

Zużycie prądu zmierzą nam... zdalnie

Publikacja: Poniedziałek, 8 czerwca (06:55) Aktualizacja: Wtorek, 1 lipca (07:00)

Coraz więcej wskazuje na to, że Polska zacznie za kilka lat wprowadzać inteligentny system liczników do mierzenia zużycia energii, zapowiada "Parkiet". Koszt takiego przedsięwzięcia, to ok. 5 mld zł.

Inteligentne liczniki pozwalają na zdalny pomiar zużycia prądu w czasie zbliżonym do rzeczywistego. Dzięki temu firmy wytwarzające energię mogą na bieżąco kontrolować poziom zużycia prądu u każdego swojego odbiorcy. W zamian obiecują konsumentom oszczędności.

Do uruchomienia systemu, który z powodzeniem działa we Włoszech, a w mniejszym stopniu w Szwecji, Finlandii, Holandii, USA i Kanadzie, przekonuje Urząd Regulacji Energetyki. Największy problem, to koszt - ok. 5 mld zł., rozłożony jednak na kilka, kilkanaście lat.

Inicjatywa znalazła już poparcie w Sejmie, gdzie do końca roku może znaleźć odzwierciedlenie w stosownej ustawie, twierdzi "Parkiet".

Źródło: RMF24-RMF FM - newsroom
Tagi: prąd energia

Najważniejsze Fakty

Dalsza część artykułu pod materiałem video: