Zdaniem Orzechowskiego, Związek Nauczycielstwa Polskiego jest politycznym partnerem SLD i nie odciął się od komunistycznego dziedzictwa.
Według wiceministra, ZNP płaci za udział udział w manifestacji w stolicy: ZNP, wzorem dawnej komuny, kiedy to za udział w pochodzie oferowano serdelka, za udział w manifestacji oferuje gratyfikacje 25 zł - powiedział Orzechowski.