RMF24 RMF FM RMF MAXX RMF CLASSIC RMF ON
RMF24

Zakazane antybiotyki w mięsie kurczaków

Publikacja: Środa, 11 października (07:19) Aktualizacja: Wtorek, 1 lipca (07:00)

Obecność zakazanych antybiotyków w mięsie kurczaków z Opolszczyzny potwierdziły badania laboratoryjne. Wcześniej w kilku fermach drobiu wykryto antybiotyki i mączkę mięsno-kostną.

Mączką nie można karmić zwierząt ze względu na ryzyko przenoszenia choroby Creutzfelda-Jakoba. Podejrzewa się, że na Śląsk i do Małopolski mogły trafić setki tysięcy ton kurczaków, karmionych mączką kostną i antybiotykami.

Zdaniem wojewódzkiego lekarza weterynarii w tej sprawie można juz mówić o zorganizowanej grupie przestępczej: Zaczyna się od mączki mięsno-kostnej, następnie zaczyna się od sprowadzania dużej ilości leków z Republiki Chińskiej i rozprowadzanie na naszym terytorium. Niestety, biorą w tym udział hodowcy i wiedzą, że jak nie będą stosować tych stymulatorów, to nie będą mieć wyników hodowalnych - mówi Wacław Bartnik.

W opolskich fermach, gdzie wykryto stosowanie mączki lub zakazanych antybiotyków, wstrzymany jest jakikolwiek obrót kurczakami.

Źródło: RMF24-RMF FM - newsroom

Nie przegap

Najważniejsze Fakty

Dalsza część artykułu pod materiałem video: