RMF24 RMF FM RMF MAXX RMF CLASSIC RMF ON
RMF24

Wojna w Iraku "koszmarem bez wyjścia"?

Publikacja: Sobota, 13 października (15:09) Aktualizacja: Wtorek, 1 lipca (07:00)

Iracka misja to <i>koszmar bez wyjścia</i> - tak obecną amerykańską strategię ocenia generał Ricardo Sanchez - były dowódca sił amerykańskich w Iraku. Jego zdaniem podejmowane przez administrację prezydenta Busha decyzje to "katastrofalna porażka".

Według emerytowanego generała, który przez rok dowodził wojskami koalicji w tym ogarniętym wojną kraju, nowi iraccy przywódcy są niekompetentni i skorumpowani, a wysłanie w tym roku dodatkowych 30 tys. żołnierzy nie pomoże opanować sytuacji.

Największym błędem amerykańskich strategów - uważa generał - było rozwiązanie saddamowskiej armii, zbyt późne stworzenie cywilnego rządu w Iraku oraz niechęć do nawiązania współpracy z miejscowymi przywódcami plemiennymi.

Komentując wypowiedź generała, rzecznik Białego Domu Trey Bohn, powiedział jedynie, iż administracja wysoko ocenia służbę Sancheza dla kraju.

Źródło: RMF24-RMF FM - newsroom

Nie przegap

Najważniejsze Fakty

Dalsza część artykułu pod materiałem video: