Według emerytowanego generała, który przez rok dowodził wojskami koalicji w tym ogarniętym wojną kraju, nowi iraccy przywódcy są niekompetentni i skorumpowani, a wysłanie w tym roku dodatkowych 30 tys. żołnierzy nie pomoże opanować sytuacji.
Największym błędem amerykańskich strategów - uważa generał - było rozwiązanie saddamowskiej armii, zbyt późne stworzenie cywilnego rządu w Iraku oraz niechęć do nawiązania współpracy z miejscowymi przywódcami plemiennymi.
Komentując wypowiedź generała, rzecznik Białego Domu Trey Bohn, powiedział jedynie, iż administracja wysoko ocenia służbę Sancheza dla kraju.