RMF24 RMF FM RMF MAXX RMF CLASSIC RMF ON
RMF24

Wałbrzych: Pozbawieni pracy górnicy głodują

Publikacja: Środa, 3 maja (18:05) Aktualizacja: Wtorek, 1 lipca (07:00)

Pięciu byłych górników z Wałbrzycha rozpoczęło głodówkę. Po zamknięciu tamtejszych kopalń, zostali praktycznie bez środków do życia. Głodujący domagają się korzystnej dla nich nowelizacji ustawy o restrukturyzacji wałbrzysko-noworudzkich kopalń.

Zgodnie z nią na emerytury górnicze będą mogli przejść byli górnicy, którzy przepracowali pod ziemią w kopalni co najmniej 5 lat i co najmniej przez 10 lat byli na rencie z powodu nabytej choroby zawodowej. W tej chwili byli górnicy otrzymują od lekarzy orzeczenie, że mają, co prawda, chorobę zawodową, ale nadają się do pracy. Problem w tym, że żaden pracodawca nie chce zatrudnić takiego pracownika.

Źródło: RMF24-RMF FM - newsroom

Najważniejsze Fakty

Dalsza część artykułu pod materiałem video: