Mają dość powodzi i podtopień, ale nie chcą sprzedać ziemi - mowa o mieszkańcach świętokrzyskiego Wąchocka. Przepływająca przez miejscowość rzeka Kamienna nie jest obwałowana i każdego roku wylewa, podtapiając okoliczne gospodarstwa.

Władze gminy chcą wybudować zabezpieczenia, dokumentacja jest gotowa, ale niektórzy właściciele łąk położonych nad rzeką albo w ogóle nie chcą ich sprzedać albo mają zamiar przy tej okazji nieźle zarobić, windując ceny za ziemię do granic absurdu.

Po dużych opadach deszczu, Kamienna sprawia nieraz wrażenie górskiej rzeki – bardzo szybki bieg, występuje z koryta i zalewa okolice. (...) W tamtym roku mieliśmy tu chyba największą z powodzi w ostatnich kilkudziesięciu latach. - mówi burmistrz Wąchocka Bożena Markiewicz.

W Wąchocku była dziś nasza satelitarna jedynka i Paweł Świąder. Reporter RMF znalazł gospodarza, który nie chce pozbyć się ziemi:

Niestety, nic się nie zmieni, dopóki uparci właściciele działek nie zechcą ich odsprzedać gminie. Z jednym z takich mieszkańców Wąchocka rozmawiał reporter RMF Paweł Świąder:

Foto: Archiwum RMF

12:10