RMF24 RMF FM RMF MAXX RMF CLASSIC RMF ON
RMF24

W USA każdy ma prawo do posiadania broni

Publikacja: Czwartek, 26 czerwca (17:38) Aktualizacja: Wtorek, 1 lipca (07:00)

Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych orzekł, że Amerykanie mają prawo do posiadania broni palnej na własny użytek. To pierwsze w historii USA takie orzeczenie sądu. Nawiązuje do drugiej poprawki amerykańskiej konstytucji, która mówi o niezaprzeczalnej obronie prywatności.

Sąd obalił tym samym najbardziej rygorystyczne w całych Stanach Zjednoczonych prawo o kontroli broni palnej, przyjęte 32 lata temu w Waszyngtonie. Prawo to zabrania osobom prywatnym posiadania broni krótkiej oraz stanowi, że przechowywane w domach karabiny

czy strzelby nie mogą być nabite, natomiast muszą być schowane lub mieć zablokowane języki spustowe.

Poprzednio Sąd Najwyższy zajmował się drugą poprawką w 1939 r., ale wtedy nie doszło do jednoznacznego rozstrzygnięcia.

Źródło: RMF24-RMF FM - newsroom

Najważniejsze Fakty

Dalsza część artykułu pod materiałem video: