RMF24 RMF FM RMF MAXX RMF CLASSIC RMF ON
RMF24

Udało się doprowadzić kabel zasilający do budynku nr 2 w Fukushimie

Publikacja: Czwartek, 17 marca (20:42) Aktualizacja: Wtorek, 1 lipca (07:00)

Japońskim inżynierom udało się doprowadzić zewnętrzny kabel zasilający do budynku reaktora nr 2 w elektrowni atomowej Fukushima I - poinformowała Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej. Inżynierowie "planują ponowne podłączenie prądu do budynku nr 2, kiedy zakończone zostanie polewanie wodą budynku, gdzie mieści się reaktor nr 3" - podała MAEA w komunikacie.

Polewanie wodą budynku nr 3 czasowo wstrzymano o godzinie 20 czasu japońskiego, czyli w południe czasu polskiego. Ekipy próbowały ochłodzić przegrzany zbiornik ze zużytymi prętami paliwowymi, z którego mogą wydobywać się materiały radioaktywne. Reaktor nr 3 jest jedynym reaktorem, którego paliwo zawiera pluton. Agencja Reutera pisze, że w czwartek próbowano podłączyć kabel z głównej sieci. Miał on pomóc w ponownym uruchomieniu pomp odpowiedzialnych za chłodzenie reaktora nr 2.

Źródło: RMF FM/PAP
Dalsza część artykułu pod materiałem video: