Według rządowych planów, po raz pierwszy ubezpieczeniem medycznym objęci zostaną wszyscy Amerykanie. Ci, którym ubezpieczenia nie zapewnia zakład pracy, musieliby wykupić je obowiązkowo na planowanej giełdzie firm tej branży pod groźbą kar. Osoby o niższych dochodach byłyby dotowane ze skarbu państwa. Reforma ma kosztować 871 miliardów dolarów w ciągu najbliższych 10 lat.
Zgodnie z rządowymi planami, firmy ubezpieczeniowe nie będą mogły - jak to czynią obecnie - odmawiać ubezpieczenia osobom już cierpiącym na rozmaite schorzenia, albo nie wypłacać należności pod różnymi pretekstami. Posłuchaj relacji waszyngtońskiego korespondenta RMF FM Pawła Żuchowskiego: