RMF24 RMF FM RMF MAXX RMF CLASSIC RMF ON
RMF24

Telewizja pokazała zdrowiejącego Castro

Publikacja: Niedziela, 29 października (06:29) Aktualizacja: Wtorek, 1 lipca (07:00)

Kubańska telewizja pokazała pierwsze od sześciu tygodni zdjęcia przywódcy kraju, Fidela Castro, który przechodzi rekonwalescencję po operacji. W wyemitowanym materiale Castro chodzi, czyta sobotnie gazety i rozmawia przez telefon. Komentuje też spekulacje na temat swego stanu zdrowia.

Teraz, gdy nasi wrogowie przedwcześnie ogłosili mnie umierającym albo martwym, z radością przesyłam moim rodakom i przyjaciołom na całym świecie ten krótki materiał filmowy - mówi Castro. Zapewnia telewidzów, że w czasie swojej rekonwalescencji brał udział w decyzjach rządu, śledził wiadomości telewizyjne i prowadził regularne rozmowy telefoniczne.

Kubański przywódca miał w lipcu operację przewodu pokarmowego. Tymczasowo władzę swemu bratu Raulowi Castro, człowiekowi numer 2 w hierarchii politycznej wyspy. W amerykańskich mediach pojawiły się na początku października domysły, oparte na informacjach wywiadu, że 80-letni commandante jest śmiertelnie chory i może już nie powrócić do sprawowania władzy. Autorzy tych doniesień przyznawali jednak, że dane wywiadu mogą być fałszywe.

Źródło: RMF24-RMF FM - newsroom

Najważniejsze Fakty

Dalsza część artykułu pod materiałem video: