RMF24 RMF FM RMF MAXX RMF CLASSIC RMF ON
RMF24

Rząd chce, by resort obrony oszczędził więcej

Aktualizacja: Wtorek, 1 lipca (07:00)

Rząd chciałby, by oszczędności Ministerstwa Obrony Narodowej wyniosły do 5 mld zł. Tymczasem resort zaproponował cięcia na poziomie jedynie 1 mld zł - informuje "Gazeta Wyborcza". Gazeta twierdzi, że premier naciska, by wygospodarować jeszcze 1,5-2 mld.

W niedzielę w MON do późna w nocy trwały narady. Według "Gazety Wyborczej" wiadomo już, że Polska będzie oszczędzać na misjach zagranicznych - poza misją afgańską. Zredukowane lub zlikwidowane będą misje na wzgórzach Golan, w Libanie, na Bałkanach i w Czadzie.

Cięcia mogą dotyczyć także reformy dowództw rodzajów sił zbrojnych i ich przenosin do Poznania i Krakowa; wstrzymania niektórych programów zbrojeniowych; renegocjacji albo wstrzymania części kontraktów zbrojeniowych; wstrzymania części inwestycji wojskowych; redukcji administracji wojskowej. Priorytetem ma być nadal program profesjonalizacji sił zbrojnych - koszt: 1,8 mld zł. Jednak najprawdopodobniej liczebność armii zawodowej w 2010 r. nie przekroczy 100 tys.

Szukając oszczędności premier zdecydował o rocznym przesunięciu w czasie programu "sześciolatki w szkole". Według informacji dziennika oszczędności mają dotyczyć też 2010 roku

Źródło: RMF24-RMF FM - newsroom
Tagi: rząd MON

Nie przegap

Najważniejsze Fakty

Dalsza część artykułu pod materiałem video: