RMF24 RMF FM RMF MAXX RMF CLASSIC RMF ON
RMF24

Rozpadła się koalicja białoruskiej opozycji

Publikacja: Poniedziałek, 23 listopada (10:26) Aktualizacja: Wtorek, 1 lipca (07:00)

Grupujące białoruską opozycję Zjednoczone Siły Demokratyczne (ZSD) właśnie zakończyły działalność. Wiceszef jednej z opozycyjnych partii powiedział, że prezydium ZSD od 2008 roku praktycznie się nie zbierało, a główne decyzje podejmowało jedynie kilku członków Rady Politycznej.

Zdaniem jednego z byłych liderów ZSD Wincuka Wiaczorka, decyzja o likwidacji koalicji zostanie przyjęta negatywnie zarówno w kraju, jak i za granicą. Dotychczas bowiem Zjednoczone Siły Demokratyczne pozwalały opozycji działać jako jednolity podmiot i wypracowywać spójne stanowisko w rozmowach z władzami.

ZSD powołano w 2005 roku na Kongresie Sił Demokratycznych. Pod koniec października tego roku część partii wchodzących w skład ZSD utworzyła nową strukturę: Białoruski Blok Niepodległościowy. Jego założyciele zapewniali wówczas, że blok nie jest konkurencją dla ZSD. Teraz zgromadzenie BNF zapowiedziało, że rozpocznie rozmowy z innymi siłami politycznymi.

Źródło: RMF24-RMF FM - newsroom
Tagi: Białoruś

Nie przegap

Najważniejsze Fakty

Dalsza część artykułu pod materiałem video: