RMF24 RMF FM RMF MAXX RMF CLASSIC RMF ON
RMF24

Rosja: „Kursk” na złomowisku

Aktualizacja: Wtorek, 1 lipca (07:00)

Kiosk rosyjskiego okrętu podwodnego „Kursk”, który zatonął dziewięć lat temu ze 118 marynarzami na pokładzie, znaleziono na złomowisku pod Murmańskiem, na północnym zachodzie Rosji. Nadbudówkę odnaleźli działacze stowarzyszenia miłośników floty.

Kiosk miał stanowić część pomnika, planowanego przed murmańską katedrą, aby upamiętnić katastrofę. Sztab rosyjskiej Floty Północnej zapowiada, że wkrótce wyjaśni, w jaki sposób fragment „Kurska” trafił na złomowisko.

Okręt podwodny o napędzie atomowym „Kursk” zatonął podczas manewrów na Morzu Barentsa 12 sierpnia 2000 r. Cała załoga (118 osób) zginęło. Według oficjalnego śledztwa na „Kursku” eksplodowała jedna z torped, która wywołała reakcję łańcuchową.

Źródło: RMF24-RMF FM - newsroom

Nie przegap

Najważniejsze Fakty

Dalsza część artykułu pod materiałem video: