Dzień pierwszej próby powinien być uważany za święto narodowe. Ludzie, którzy na ten temat nic nie wiedzieli, szybko opanowali te nowości technologiczne i zdołali stworzyć bombę w kraju zrujnowanym przez wojnę - powiedział Brisz. To był prawdziwy cud - dodał uczony. Zaznaczył również, że przerwanie prób z bronią jądrową hamuje rozwój nauki.
Pierwsza radziecka próba z bombą atomową miała miejsce 29 sierpnia 1949 r. na poligonie w Semipałatyńsku. Traktat o całkowitym zakazie prób z bronią jądrową został podpisany w 1996 r. w Nowym Jorku. Jego sygnatariuszami jest 177 państw z całego świata.