O ponad 20 procent wzrosła liczba turystów odwiedzających Kraków. Do dawnej stolicy Polski przyjechało w tym roku prawie 1,5 miliona osób i co najważniejsze wydali oni 2,3 mld złotych. Kraków najczęściej odwiedzają Niemcy, Anglicy i Hiszpanie.

Turystom najbardziej podoba się atmosfera Krakowa - wszystko to, co powoduje, że jest to miasto magiczne. Dopiero na drugim miejscu wymieniane są obiekty kulturalne, takie jak zamek na Wawelu i muzea, a na trzecim kawiarnie, restauracje i puby - mówi Grażyna Leja z krakowskiego magistratu.

Władze Krakowa są zadowolone z rosnącej liczby turystów. Dwa główne powody zwiększonego zainteresowania miastem to wejście Polski do Unii Europejskiej oraz rozpoczęcie lotów przez europejskich tanich przewoźników na podkrakowskie lotnisko w Balicach.

Liczymy, że stała tendencja wzrostowa, choć nie tak znaczna, utrzyma się także w następnych latach. Mają temu służyć planowane nowe przedsięwzięcia, takie jak m.in. przyszłoroczna, międzynarodowa kampania reklamowa - oceniła Leja.

Według niej nowe osoby namawiać będą do przyjazdu do Krakowa także turyści, którzy już tam byli, bowiem - jak wynika z przeprowadzonej ankiety - 87 proc. z nich zadeklarowało, że będzie zachęcać swoich znajomych do wizyty pod Wawelem.

Leja dodała, że w projekcie budżetu miasta na przyszły rok przeznaczono więcej pieniędzy na promocję, rozwój turystyki i organizację wydarzeń kulturalnych.