RMF24 RMF FM RMF MAXX RMF CLASSIC RMF ON
RMF24

Rakotwórcze azotyny w norweskim łososiu?

Publikacja: Piątek, 13 stycznia (13:15) Aktualizacja: Wtorek, 1 lipca (07:00)

Siedmiu wiodących norweskich producentów łososia podejrzanych o nielegalne stosowanie w produkcji potencjalnie rakotwórczych azotynów, głównie po to, by poprawić kolor ryb. Łososi tych nie ma w sprzedaży w Polsce - zapewnia Główny Inspektorat Sanitarny.

Azotyny są wykorzystywane jako środek konserwujący, jednak podczas wędzenia czy smażenia, zmieniają skład i podejrzewa się, że mogą być rakotwórcze. Przepisy Unii Europejskiej całkowicie zakazują stosowania w przemyśle rybnym tych związków.

Jak podkreśla Anna Malinowska z Głównego Inspektoratu Sanitarnego łososi tych nie ma w sprzedaży w Polsce. Łosoś z azotynami był eksportowany między innymi do Szwajcarii, Włoch, Grecji i Szwecji.

Źródło: RMF24-Internet RMF

Nie przegap

Najważniejsze Fakty

Dalsza część artykułu pod materiałem video: