RMF24 RMF FM RMF MAXX RMF CLASSIC RMF ON
RMF24

Prowincja Kadisija wciąż w polskich rękach

Publikacja: Wtorek, 1 lipca (18:43) Aktualizacja: Wtorek, 1 lipca (07:00)

Nie ma nowego terminu przekazania odpowiedzialności za iracką prowincję Kadisija - powiedział minister obrony Bogdan Klich. Formalne przekazanie prowincji z rąk polskich miało nastąpić w poniedziałek, ale uniemożliwiła to szalejąca w tamtym rejonie burza piaskowa.

Minister podkreślił, że późniejsze przekazanie prowincji Kadisija nie spowoduje zwłoki z wycofaniem polskich wojsk z Iraku. Ostatni transport żołnierzy zaplanowano na połowę października.

Polski Kontyngent Wojskowy stacjonuje w Iraku od 2003 roku. Dowodzili nim kolejno generałowie: Andrzej Tyszkiewicz, Mieczysław Bieniek, Andrzej Ekiert, Waldemar Skrzypczak, Piotr Czerwiński, Edward Gruszka, Bronisław Kwiatkowski, Paweł Lamla, Tadeusz Buk, a obecnie w ramach X zmiany - generał Andrzej Malinowski.

Polscy żołnierze, łącznie ok. 900 osób, w większości stacjonują w Iraku w bazie "Echo" w Diwanii (prowincja Kadisija). W bazie "Delta" w Al- Kut (prowincja Wasit) pozostaje niewielka grupa żołnierzy - element zabezpieczenia śmigłowców.

Źródło: RMF24-RMF FM - newsroom
Tagi: Irak

Najważniejsze Fakty

Dalsza część artykułu pod materiałem video: