W końcu stało się to, co od lat musiało się zdarzyć – tak skomentował awarię samolotu Lech Kaczyński. Według prezydenta rząd powinien podjąć stosowne kroki w sprawie kupna samolotów dla VIP-ów:
Awarię Tu-154 mogli spowodować sami piloci oraz niezbyt wysoki standard obsługi na lotnisku - ocenia w rozmowie z reporterem RMF FM Krzysztofem Zasadą ekspert do spraw lotnictwa Tomasz Hypki:
Maszyny na pewno nie da się naprawić od ręki. Tupolew zazwyczaj wozi ze sobą części, ale tego uszkodzonego urządzenia nie ma na pokładzie. Nie ma go też w 36. pułku, w którym służą tupolewy. Część trzeba więc zamówić u rosyjskiego producenta. Procedura została już uruchomiona, zakupem zajmie się firma Bumar. Nowa część ma trafić do Ułan Bator pocztą kapitańską, czyli będzie wysłana bezpośrednio z Moskwy samolotem rejsowym. Urządzenie powinno dotrzeć do celu jutro wieczorem.
Dalszą podróż po Dalekim Wschodzie prezydent będzie prawdopodobnie odbywał samolotami czarterowymi. Kancelaria Prezydenta już rezerwuje loty czarterowe z Tokio do Seulu i z powrotem do Warszawy.