RMF24 RMF FM RMF MAXX RMF CLASSIC RMF ON
RMF24

Posłanka KO przekazała papieżowi list o sytuacji na polsko-białoruskiej granicy

Opracowanie: Publikacja: Sobota, 9 października (20:05) Aktualizacja: Sobota, 9 października (20:00)

Posłanka Koalicji Obywatelskiej Urszula Zielińska wręczyła papieżowi Franciszkowi list w sprawie migracji przez polsko-białoruską granicę i zdjęcia dzieci odesłanych na granicę przez Straż Graniczną. "W liście przypomniałam, że od wielu tygodni granicę Unii Europejskiej przekraczają setki uchodźców w poszukiwaniu bezpieczeństwa. Zaznaczyłam, że białoruski reżim traktuje uchodźców jak żywą broń" - napisała parlamentarzystka na Facebooku.

W sobotę w Rzymie odbyła się audiencja papieża Franciszka dla uczestników spotkania międzyparlamentarnego poświęconego klimatowi. Po zakończeniu tego spotkania przekazałam papieżowi Franciszkowi list w sprawie sytuacji na granicy polsko-białoruskiej, wraz z listem Rodzin Bez Granic, a także zdjęcia dzieci wywiezionych przez Straż Graniczną na granicę polsko-białoruską. Papież to przyjął - powiedziała PAP posłanka KO Urszula Zielińska. 

Treść listu i zdjęcia z przekazania go papieżowi parlamentarzystka udostępniła w mediach społecznościowych. "Poinformowałam papieża, że z wyziębienia, głodu i braku podstawowej pomocy zmarły już co najmniej 4 osoby i podkreśliłam, że weryfikacja dokładniej liczby zmarłych osób jest niemożliwa ze względu na obowiązujący stan wyjątkowy na terenach przygranicznych" - napisała Zielińska na Facebooku.

Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią - w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego - obowiązuje stan wyjątkowy. 

Źródło: nie
Dalsza część artykułu pod materiałem video: