Grupa ponad 40 obywateli Afganistanu - w tym wysocy urzędnicy resortów, przedstawiciele władz w prowincjach oraz pracownicy organizacji pozarządowych - miała wziąć udział w elitarnym szkoleniu "SENSE", od kilku lat organizowanym w Polsce. To specjalne szkolenie dla rządowych elit krajów rozwijających się.
Kandydatów do wyjazdu zaproponowali sami Afgańczycy. Listę ostatecznie akceptowała ambasada Polska w Kabulu i centrala resortu. Gazecie nie udało się ustalić, czy w jakikolwiek sposób kandydatury były konsultowane z polskimi służbami specjalnymi.