W byłej hiszpańskiej bazie wojskowej na przedmieściach Madrytu odbyło się spotkanie Jana Pawła II z młodzieżą. Uczestniczyło w nim ponad 600 tys. ludzi, w większości nastolatków. Wcześniej papież spotkał się premierem hiszpańskiego rządu.

Tysiące młodych osób od samego rana czekały na spotkanie z Janem Pawłem II, nie zwracając uwagi na spiekotę. Na szczęście od czasu do czasu do akcji wkraczali strażacy i polewali tłumy wodą z węży strażackich.

Już podczas samego spotkania papież zaapelował do młodych o nieuleganie złu, wskazywał, że powołaniem młodego pokolenia jest budowanie pokoju bez ślepej przemocy. Wezwał zgromadzonych, aby nigdy nie oddzielali działania od kontemplacji. W ten sposób - podkreślał - będziecie mogli lepiej przyczynić się do narodzin nowej Europy ducha.

Taka Europa to - według papieża - Europa wierna swym chrześcijańskim tradycjom, nie zamknięta w sobie, lecz otwarta na dialog i współpracę z innymi narodami Ziemi.

Jan Paweł II wezwał młodych, by nie ulegali nacjonalizmowi, rasizmowi i nietolerancji, by swoim życiem dawali dowód tego, że idei nikomu się nie narzuca, lecz proponuje. Dużo mówił też o pokoju:

Wam, młodym - mówił dalej papież - dobrze znana jest moja troska o pokój na świecie. Spirala przemocy, terroryzmu i wojen wywołuje wciąż w naszych dniach nienawiść i śmierć. Pokój - jak wiemy - jest przede wszystkim darem Niebios, o który powinniśmy usilnie prosić i który ponadto powinniśmy budować poprzez głębokie wewnętrzne nawrócenie. Dlatego chcę was dzisiaj zobowiązać, abyście się stali twórcami i architektami pokoju.

Wizyta papieża w komentarzach hiszpańskich mediów

O szczegółach pierwszego dnia 99. pielgrzymki Jan Paweł II posłuchaj w relacji korespondentki RMF Aleksandry Bajki:

Foto: Archiwum RMF

06:00